Akcję poszukiwawczą przeprowadzono, gdyż niewybuchy stanowiły ogromne zagrożenie turystów licznie odwiedzających w lecie te okolice. Według policji pozyskany z niewybuchów materiał mógł zostać wykorzystany do nielegalnego konstruowania bomb.


Funkcjonariusze wytypowali teren do przeszukania, a jego sprawdzanie rozpoczęło się w poniedziałek. W tych działaniach policjantów wspierali saperzy z Niska i Rzeszowa oraz pracownicy straży leśnej i strażacy-ochotnicy.

 

Pociski pochodziły z okresu II w. św. 


W okolicach Mielca i Nowej Dęby odnaleziono 171 pocisków artyleryjskich, moździerzowych oraz zapalników z okresu II wojny światowej.

 


Pociski były uzbrojone i w rękach przypadkowych znalazców mogły być niebezpieczne. Wszystkie niewybuchy zostały zneutralizowane przez żołnierzy na poligonie w Nowej Dębie.


Jak zachować się w przypadku znalezienia niewybuchu

 

Policja ostrzega, aby w razie znalezienia przedmiotów, które wyglądają na niewybuchy, pod żadnym pozorem nie przenosić ich ani nie dotykać. Najlepiej miejsce, w którym natrafiono na podejrzany przedmiot, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci.


O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Policjanci odgrodzą niebezpieczny teren i powiadomią saperów.


Policja przypomina, że bardzo duże pociski mogą mieć duże pole rażenia - odłamki mogą ranić w promieniu  nawet kilkuset metrów.


polsatnews.pl