PiS składa nowy projekt ws. wynagrodzeń m.in. dla premiera i ministrów

Polska
PiS składa nowy projekt ws. wynagrodzeń m.in. dla premiera i ministrów
Flickr/gosiak1980/CC BY-ND 2.0

Zgodnie z nowym, złożonym przez grupę posłów PiS, projektem dot. wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, prezydentowi, premierowi, ministrom, wiceministrom oraz małżonce prezydenta będzie przysługiwał dodatek wyrównawczy. Podwyżki nie obejmą posłów i senatorów.

W czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów odbędzie się pierwsze czytanie projektu, który grupa posłów PiS złożyła jeszcze w środę.

 

Jak powiedział w czwartek Łukasz Schreiber z PiS, zgodnie z nową wersją projektu podwyżki nie obejmą ani posłów, ani senatorów; zrezygnowano też z kontrowersyjnego przelicznika, który zawierała propozycja PiS złożona w Sejmie na początku tygodnia. - Zamiast tego jest prosta podwyżka dla ministrów, premiera i prezydenta - podkreślił Schreiber.

 

Dodatek wyrównawczy

 

W projekcie zaproponowano, by na wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe składał się, oprócz wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, także dodatek wyrównawczy. "Wysokość dodatku wyrównawczego wynosiłaby 50 proc. wysokości wynagrodzenia zasadniczego przysługującego podsekretarzowi stanu" - czytamy w dokumencie.

 

W nowym projekcie pozostawiono zapis dotyczący wynagrodzenia dla małżonka prezydenta - stanowiłoby ono "55 proc. wysokości wynagrodzenia, przysługującego zgodnie z ustawą Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej".

 

W dokumencie zapisano ponadto, że byłemu prezydentowi przysługuje "dożywotnio miesięczne uposażenie w wysokości odpowiadającej 75 proc. kwoty wynagrodzenia" pobieranego w czasie sprawowania urzędu. Dodano, że małżonkowi byłego prezydenta również ma przysługiwać miesięczne uposażenie w wysokości odpowiadającej 75 proc. wcześniejszego wynagrodzenia.

 

Zgodnie projektem nowe przepisy miałyby wejść w życie od 1 września.

 

Poprzedni projekt wycofany

 

To drugi złożony do Sejmu w tym tygodniu przez PiS projekt zmian dotyczący wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Projekt złożony w poniedziałek przewidywał, że wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie będą uzależnione od sytuacji gospodarczej. Projektowane rozwiązanie dotyczyło ma m.in. prezydenta, premiera, ministrów, wiceministrów, wojewodów, szefa NBP, prezesa NIK i NBP, a także posłów i senatorów. Z nowej wersji projektu wykreślono tylko posłów i senatorów.

 

Poprzedni projekt przewidywał również wprowadzenie wynagrodzenia dla małżonki prezydenta, które miałoby wynosić 55 proc. wynagrodzenia przysługującego prezydentowi.

 

Pierwsze czytanie projektu odbyło się we wtorek wieczorem w Sejmie. Projekt spotkał się z krytyką opozycji. Podczas sejmowej debaty PO złożyła wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS. W środę wieczorem klub PiS zdecydował o wycofaniu tego projektu i poinformował, że wkrótce złoży do Sejmu nową jego wersję.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze