Zobacz bolid skonstruowany przez polskich studentów. Dzisiaj premiera

Technologie
Zobacz bolid skonstruowany przez polskich studentów. Dzisiaj premiera
PAP/Jakub Kaczmarczyk

"Wilda" będzie rywalizować na międzynarodowych zawodach w całej Europie. To już drugie takie dzieło studentów z Politechniki Poznańskiej.

Studenci z zespołu wyścigowego uczelni PUT Motorsport celują naprawdę wysoko. Najpierw sami zaprojektowali i skonstruowali bolid. Teraz chcą wystartować w zawodach Formula SAE Italy, Formula Student Germany e.V., Formula Student Czech Republic oraz Formula Student Hungary. W poniedziałek w Poznaniu odbyła się uroczysta premiera auta.

- Redukcja masy, pakiet aerodynamiczny, większa ilość własnoręcznie wykonanych części - to kilka z wielu elementów układanki, jaka w tym sezonie pozwoli nam na podniesienie własnej poprzeczki -  opisują swoje najnowsze dzieło.

 

Do setki w cztery sekundy

Po "Warcie" - "Wilda" jest drugim bolidem Politechniki Poznańskiej. Jest o 40 kilogramów lżejszy od ubiegłorocznego modelu. Waży 210 kilogramów. Zamiast stalowej ramy, konstruktorzy połączyli stal z aluminium. Zmienili też rozstaw kół. Od zera do 100km/h rozpędza się w mniej niż 4 sekundy.

 

Rektor Politechniki profesor Tomasz Łodygowski wspiera działania studentów. - Przy takich projektach zdobywają umiejętności techniczne, których nie są w stanie zdobyć w inny sposób - mówi rektor.

 

 

- Dlaczego Wilda? Dla Poznaniaków jest to przede wszystkim nazwa jednej z dzielnic Poznania. Jednak dla nas to miejsce, które śmiało możemy nazwać drugim domem piszą twórcy bolidu. - To właśnie tutaj mieści się warsztat naszego zespołu, gdzie pracujemy, rozwiązujemy nasze problemy i zamieniamy wspólny projekt w rzeczywistość. 

Studenci relacjonowali postęp prac na swoim Facebooku. Pojazd w najbliższym czasie wystartuje w Formule Student w międzynarodowym konkursie dla konstruktorów samochodów wyścigowych z uczelni technicznych

 

 

poznan.naszemiasto.pl, radiomerkury.pl

 

jk/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze