- On uzyskał tytuł honorowego bohatera Gruzji. Zwykli ludzie, chłopi we wsiach podnoszą toasty za Lecha Kaczyńskiego - mówił Saakaszwili.


- Dla mnie był to wielki człowiek, był moim przyjacielem, podobnie jak dla Wiktora (Juszczenki - red.) - zauważył.


- Lech Kaczyński to wielki Polak, który myślał w kategoriach kontynentalnych. Spotykaliśmy się z nim bardzo często, co miesiąc mieliśmy jakieś spotkanie, a przynajmniej raz na parę miesięcy – ocenił Wiktor Juszczenko, były prezydent i premier Ukrainy, który był drugim gościem programu na antenie Polsat News 2.

 

"Bardzo ważne jest, żeby podać sobie rękę wzajemnie"


- Chciałbym powiedzieć obydwu narodom, ze bardzo ważne jest, żeby podać sobie rękę wzajemnie i iść do przodu, by przeszłość nie ciągnęła nas do tyłu - zaapelował, odnosząc się do relacji polsko-ukraińskich.


Saakaszwili ocenił, że "Polacy są dla nas wzorem do naśladowania". - To wielki naród, to naród, który w swojej naturze jest narodem osiągającym sukces pomimo trudnej historii. (…) Tego właśnie brakuje krajom które były w sowieckiej strefie wpływów. (…) Zaraz po uzyskaniu niepodległości Ukraina i Gruzja były bogatsze niż Polska, ale mi chodzi o ten instynkt osiągania sukcesu, pójścia do przodu, pokonywania przeszkód i to jest nie do podważenia - powiedział.

 

"Trzeba budować więzi miedzi krajami, które maja podobne interesy"


- Trzeba budować więzi regionalne między krajami - zauważył Saakaszwili. Jego zdaniem niezależnie od już istniejących sojuszy, konieczna jest bliższa współpraca państw mających podobne interesy.


- Trzeba takie więzi budować miedzi krajami, które maja podobne interesy. Zaczyna się to od Azerbejdżanu, kolejne są Turcja, Gruzja, Ukraina, Mołdawia, Polska i kraje bałtyckie - mówił Juszczenko.

 

Micheil Saakaszwili był prezydentem Gruzji w latach 2004-2013. Do władzy doszedł na fali tzw. rewolucji róż w 2003 roku, która doprowadziła do ustąpienia prezydenta Eduarda Szewardnadze. W maju tego roku Saakaszwili został obywatelem Ukrainy, gdzie pełni funkcję gubernatora obwodu odeskiego.


Wiktor Juszczenko, ukraiński ekonomista, polityk, w latach 1999–2001 był premierem Ukrainy, w latach 2005–2010 prezydentem tego kraju.

 

Polsat News 2