Francja: minuta ciszy dla ofiar, okrzyki przeciwko premierowi i prezydentowi

Świat
Francja: minuta ciszy dla ofiar, okrzyki przeciwko premierowi i prezydentowi
PAP/EPA/OLIVIER ANRIGO

Francja uczciła w poniedziałek minutą ciszy 84 ofiary zamachowca z Nicei, który w czasie obchodów święta narodowego staranował ciężarówką tłum na miejskiej promenadzie. Uroczystości odbywają się w napiętej atmosferze, premier Manuel Valls został wybuczany.

Na nadmorskiej promenadzie w Nicei zebrały się w południe tysiące ludzi, którzy na miejsce tragedii przynieśli kwiaty. Po krótkim milczeniu zgromadzeni burzliwymi oklaskami podziękowali strażakom i służbom ratunkowym zaangażowanym w akcję po wydarzeniach w nocy z czwartku na piątek, kiedy to mieszkający w mieście Tunezyjczyk wjechał ciężarówką w tłum.

 

Żądanie dymisji prezydenta i premiera

 

Z kolei premier Valls został wybuczany, gdy pojawił się na miejscu obchodów, a także gdy stamtąd wyjeżdżał. W tłumie słychać było głosy wzywające go do dymisji; widać było także transparenty z żądaniami dymisji prezydenta Francji Francois Hollande'a.

 

Valls potępił "niegodne" i mało spontaniczne - jak to ujął - gwizdy i obelgi w Nicei. - To mało spontaniczna postawa mniejszości, olbrzymia większość osób była tam po to, by pogrążyć się skupieniu - powiedział premier lokalnej gazecie "Nice-Matin".

 

Incydent uwidacznia nastroje panujące we Francji, w której w trzech atakach terrorystycznych od stycznia 2015 roku zginęło ponad 250 ludzi. Komentatorzy zwracają uwagę, że tym razem, po zamachu w Nicei, nie ma już klimatu jedności narodowej, widocznego po poprzednich zamachach.

 

67 proc Francuzów nie ufa prezydentowi i rządowi

 

Według sondażu opublikowanego w dzienniku "Le Figaro" 67 proc. respondentów nie deklaruje zaufania do prezydenta i rządu jeśli chodzi o ich zdolność skutecznej walki z terroryzmem. 81 proc. Francuzów twierdzi, że jest gotowych zaakceptować dalsze kontrole i pewne ograniczenia własnej wolności.

 

Były prezydent Nicolas Sarkozy, który w listopadowych prawyborach Republikanów będzie się ubiegał o nominację na kandydata przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi, oświadczył, że Hollande i rząd zawiedli pod każdym względem.

 

 - Wiem, że nie istnieje zerowe ryzyko - powiedział telewizji TF1. - Ale chcę zaznaczyć, ponieważ to prawda, że wszystko, co powinno było zostać zrobione w ciągu 18 minionych miesięcy, nie zostało zrobione - oznajmił Sarkozy.

 

W sobotę szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen zażądała dymisji ministra spraw wewnętrznych Bernarda Cazeneuve'a, którego oskarżyła o nieskuteczną walkę z terroryzmem we Francji.

 

Napastnik nie był znany służbom wywiadowczym

 

W nocy z czwartku na piątek Mohamed Lahouaiej Bouhlel, prowadząc 19-tonową ciężarówkę, staranował ludzi, którzy zebrali się, żeby obejrzeć pokaz sztucznych ogni w Nicei z okazji Dnia Bastylii. Jak informowano, napastnik nie był znany służbom wywiadowczym, a jedynie był notowany za przestępstwa pospolite.

 

Szef MSW Cazeneuve jeszcze w piątek mówił, że nie może potwierdzić, by sprawca miał powiązania z radykalnym islamem, a w sobotę oświadczył, że "wygląda na to, iż jego radykalizacja przebiegła bardzo szybko".

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze