Jarosław Szarek, doktor historii, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie pracownik IPN w Krakowie, jest kandydatem Kolegium IPN na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - poinformował na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 

 

W poniedziałek odbyło się przesłuchanie publiczne kandydatów na prezesa IPN. Poza Szarkiem dziewięcioosobowe Kolegium IPN przesłuchało dr. Marka Chrzanowskiego, dr. hab. Zbigniewa Romka i dr. Pawła Ukielskiego. W ocenie Kolegium najlepiej wizję Instytutu przedstawił Jarosław Szarek.

 

"Przekonał Kolegium krytyką odchodzącego już kierownictwa IPN"

 

- Dyskusja dotyczyła głównie autoprezentacji, którą przedstawili kandydaci. Nikomu nie przerywaliśmy, dyskusja trwała prawie cztery godziny i wokół tego żeśmy dyskutowali. Mogę powiedzieć, że zdecydowanie Jarosław Szarek przekonał Kolegium i też pewnie, w jakimś sensie, krytyką odchodzącego już kierownictwa Instytutu Pamięci Narodowej, i krytyką tego, co IPN za kadencji prezesa Kamińskiego zrobił - w przekonaniu Jarosława Szarka - złego (...). To przekonało nas, że to jest najlepszy kandydat - powiedział Cenckiewicz, który pełni funkcję wiceprzewodniczącego Kolegium IPN.

 

Poinformował też, że za rekomendacją Szarka na kandydata prezesa IPN opowiedziało się całe nowo powołane dziewięcioosobowe Kolegium IPN. - Wypada powiedzieć, że wybór był jednogłośny - powiedział Cenckiewicz.

 

Nowego prezesa na pięcioletnią kadencję ma powołać Sejm, za zgodą Senatu, zwykłą większością głosów.

 

Dr Jarosław Szarek (ur. w 1963) jest absolwentem Wydziału Historycznego UJ; po 13 grudnia 1981 r. uczestniczył w pomocy internowanym i więzionym, kolportował i drukował podziemną prasę; obecnie jest pracownikiem IPN w Krakowie, autorem licznych artykułów i książek historycznych, m.in. "1920. Przebudzenie Polaków. Prawdziwy Cud nad Wisłą".

 

PAP