Rosyjskie centrum lotów kosmicznych Roskosmos poinformowało, że start nowej rakiety przebiegł bez zakłóceń. Na pokładzie pojazdu znalazły się ponad trzy tony żywności, paliwa oraz materiałów eksploatacyjnych dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

 

Przez pierwsze minuty po starcie rakieta leciała około 250 mil nad wschodnim Czadem. Dopiero po około 10 minutach udało jej się dostać na orbitę. Do stacji kosmicznej rosyjski statek dotrze dopiero za dwa dni.

 

Statki kosmiczne startują z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie od 1955 roku. Baza ta jest najstarszym i największym tego typu obiektem na świecie. Kosmodrom zajmuje obszar o wymiarach 75 na 90 kilometrów, zaś na jego terenie ulokowanych jest 11 kompleksów montażowych, 9 startowych i 2 lotniska.

 

Od 2010 roku Rosja buduje nowy kosmodrom, który położony jest w obwodzie amurskim na wschodzie kraju. Kreml chce się w ten sposób uniezależnić od Bajkonuru, który po rozpadzie ZSRR znalazł się w Kazachstanie. W kwietniu w inauguracyjnym wystrzeleniu rakiety z tego kosmodromu wziął udział prezydent Rosji Władimir Putin. Był to jedyny start z tej bazy zaplanowany na ten rok.

 

polsatnews.pl, wideo: NASA