"Polacy chcą wiedzieć ile kosztuje ich utrzymanie państwa i jego aparatu oraz to, w jaki sposób są dzielone wydatki publiczne dotyczące celów publicznych. Nie bez znaczenie jest również to, że jawność i przejrzystość finansów publicznych ma znaczenie wychowawcze. Urzędnikom nakazuje postępowanie uczciwe i profesjonalne oraz zgodne z interesem społecznym" - napisali we wspólnej interpelacji posłowie Kukiz 15'.

 

Wydatki na logopedę i naukę hiszpańskiego


Stworzenie strony internetowej beataszydlo.gov.pl kosztowało ponad 27 tys. zł. Na promocję w mediach programu "Rodzina 500+" KPRM wydała 200 tys. zł. Umowa na iluminację frontu budynku kancelarii została zawarta na prawie 80 tys. zł. Na konsultacje logopedyczne wydano 1 tys. zł., a na indywidualne zajęcia językowe (m.in. włoski i hiszpański) 77 tys. zł. 

 

Od 1 stycznia do 27 czerwca 2016 roku KPRM zawarła umowy na łączną kwotę 29 mln zł.

 

Premier ujawnia, prezydent nie

 

KPRM opublikowała imiona, nazwiska i nazwy firm, z którymi podpisano umowy. Nie zrobiła tego kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy. Zwrócił się o to w zeszłym roku Karol Bregula, twórca inicjatywy "Publiczny Rejestr Umów" działającej pod patronatem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Zaskarżył działania Kancelarii Prezydenta RP do sądu i w czerwcu 2016 roku wygrał.

 

- Zasada transparentności gospodarowania środkami publicznymi pozwala na udostępnienie imion i nazwisk kontrahentów organów władzy publicznej - stwierdził wtedy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. 

 

Treść interpelacji oraz kompletny rejestr umów jest dostępny tutaj.

 

polsatnews.pl, sejm.gov.pl