- To będzie pojedynek nie z Dudą, ale z PiS i Kaczyńskim. Kandydatem opozycji musi być ktoś, kto przekona Polaków, że może z nimi wygrać. Dlatego Tusk jest idealnym kandydatem – pobił ich niezliczoną ilość razy - powiedział Schetyna.

 

Z sondażu CBOS z tego tygodnia wynika, że 56 proc. (o 1 punkt proc. więcej niż w czerwcu) ankietowanych dobrze ocenia pracę Andrzeja Dudy. To najlepszy wynik od kiedy obecny prezydent objął swój urząd. O 4 punkty procentowe zmniejszył się jednocześnie odsetek osób negatywnie postrzegających działalność Dudy (z 36 proc. w czerwcu do 32 proc. w lipcu).

 

Pozytywne opinie o prezydenturze Andrzeja Dudy przeważają wśród zwolenników PiS (94 proc.) i ruchu Pawła Kukiza (66 proc.), natomiast negatywne - w elektoracie PO (65 proc.) i Nowoczesnej (79 proc.). 

 

Sondaż CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) w dniach 30 czerwca - 7 lipca 2016 roku na liczącej 983 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

Donald Tusk urząd przewodniczącego Rady Europejskiej objął 1 grudnia 2014 roku, zastępując Belga Hermana Van Rompuya. 19 grudnia po raz pierwszy przewodniczył szczytowi Unii Europejskiej. Funkcję tą obejmuje się na okres 2,5 roku z jednokrotną możliwością odnowienia kadencji.

 

Najbliższe wybory prezydenta RP odbędą się w roku 2020.

 

300polityka.pl, polsatnews.pl