Prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia gotowa będzie wstępna opinia Komisji Weneckiej na temat nowej ustawy o polskim Trybunale Konstytucyjnym - poinformował w poniedziałek rzecznik Rady Europy. Wyjaśnił, że eksperci KW czekają na tłumaczenie tekstu dokumentu. Ustawa, oparta na propozycji PiS, została uchwalona w ub. tygodniu przez Sejm, teraz zajmie się nią Senat.

 

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział we wtorek, że "pośpiech komisji jest zaskakujący".

 

Rzecznika Praw Obywatelskich działania komisji jednak nie dziwią.  - Jeżeli się przyjmuje ustawę, która idzie całkowicie w drugim kierunku, niż rekomendacje Komisji Weneckiej, to co ona ma zrobić? - mówił w środę w Polsat News Adam Bodnar.

 

"Akt symboliczny"

 

Odniósł się też do ustawy antyterrorystycznej, która jak twierdzi, "narusza nasze prawa". -  Nie było dyskusji, a ustawa od początku budziła poważne wątpliwości co do zgodności z prawami człowieka. Jedyne więc co mogę teraz zrobić to wysłać wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Zdając sobie sprawę z tego, że jest to w dużej mierze akt symboliczny, który w najbliższych miesiącach nie będzie miał znaczenia - dodał.

 

Adam Bodnar mówił także jak układa się jego współpraca z rządem.  Stwierdził, że dostaje od członków rządu regularne odpowiedzi na swoje wystąpienia. - Ostatnio np. pani minister Rafalska (Elżbieta, minister rodziny, pracy i polityki społecznej - red)  zgodziła się z moim apelem, żeby zrobić szeroką akcję społeczną na temat niealimentacji. Ministerstwo Sprawiedliwości deklaruje, że w najbliższym czasie będą zmiany w postępowaniu w sprawach nieletnich, czyli to o co m.in. walczę. Stopniowo poprawiają się warunki osób pozbawionych wolności - podsumował.

 

polsatnews.pl