Kakao kosztuje obecnie (w kontraktach na wrzesień) dokładnie 2518 funtów (ok 13 tys. zł) za tonę. To najwyższa cena od 1977 roku.  Licząc w funtach kakaowe ziarna zdrożały o 10 proc. od referendum w sprawie Brexitu; w dolarach staniały o 3,9 proc, a w euro o 1,1 proc.


- Spodziewamy się sporego deficytu surowca, ale był on w planach producentów już od jakiegoś czasu - powiedział Laurent Pipitone, ekspert branżowej Międzynarodowej Organizacji Kakao. Przypomniał jednak, że zapasy kakao mogą spaść do poziomu nieco ponad 34 proc. w relacji do spożycia, ale w rekordowo drogim roku 1977 wynosiły nieco ponad 19 proc.

 

Przyczyny wzrostu cen - susza w Afryce i spożycie słodyczy w Chinach


Uspokaja też, że producenci czekolady kupują je płacąc jednak w euro i dolarach. To by oznaczało, że drogie kakao nie powinno przełożyć się na droższe wyroby na sklepowych półkach.


Kakao drożeje od 5 lat. Głównie z powodu suszy w zachodniej Afryce, gdzie są największe plantacje kakaowca. Za 36 proc. światowej produkcji odpowiada Wybrzeże Kości Słoniowej , za 17 proc. Ghana. Wzrost ceny powoduje też rosnące spożycie czekoladowych słodyczy w Chinach.


Ceny kakao w ciągu ostatnich 5 lat (w funtach za tonę)

 

kakao

 

Bloomberg.com; infografika: stooq.com