W zaprezentowanej wersji chińska bateria grafenowa przeznaczona do telefonu komórkowego ładuje się 13-15 minut, czyli 10-20 razy szybciej niż w przypadku tradycyjnie obecnie używanych baterii litowo-jonowych. Według Chińczyków jest też 7 razy trwalsza niż obecnie używane bateria, bo przetrwa bez straty 3,5 tys. cykli "ładowanie-rozładowanie".

 


Grafen to materiał zbudowany z atomów węgla, połączonych w sześciokąty, kształtem przypomina plaster miodu. Jego wykorzystanie obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny życia. Jest sto razy bardziej wytrzymały od stali, a jednocześnie elastyczny i rozciągliwy. Potrafi odpychać cząsteczki wody i ma właściwości bakteriobójcze, przewodzi elektryczność lepiej niż miedź czy srebro, transferuje elektrony sto razy szybciej niż krzem.


Firma nie ujawniła kiedy grafenowa bateria trafi do seryjnej produkcji. Chińskie media spekulują, że może się to stać "niebawem", skoro koncern zdecydował się na publiczną prezentację produktu. Baterie tego typu mają też w przyszłości być używane w samochodach elektrycznych, co może znacznie zwiększyć ich zasięg i czas użytkowania. 

 

www.i4u.com, Xinhua NC TV