- Szczyt odbywa się w Warszawie i to też jest potwierdzenie przywódczej roli Polski. Jesto ona bardzo zaangażowanym i ważnym partnerem w NATO. Jest jednym z krajów, który wpłaca pełną składkę 2-proc. PKB na rzecz bezpieczeństwa - stwierdził Stoltenberg.

 

Zwrócił uwagę, że nasz kraj wspiera również misje sojusznicze w Afganistanie. - Dziękuję Polsce za kolejne zaangażowanie w ramach walki z Państwem Islamskim poprzez wysłanie samolotów szkolno-bojowych i F-16 - dodał.

 

Sekretarz generalny uhonorował również żołnierzy, narażających swoje życie podczas służby w armiach państw sojuszniczych.  

 

- NATO jest najsilniejszym sojuszem świata właśnie ze względu na was - zwrócił się do żołnierzy. Dodał, że na żołnierzach służących w armiach państw należących do Sojuszu polega niemal miliard ich mieszkańców.

 

Minuta ciszy dla poległych

 

- Chcę wyrazić wdzięczność wszystkim tym, którzy służą pod egidą NATO, podziękować wam w imieniu prawie miliarda ludzi, którzy polegają na was – mówił Stoltenberg.

 

Podkreślił, że żołnierze Sojuszu służą na ziemi - od Afganistanu po Kosowo, na morzu - od Atlantyku przez Morze Śródziemne i w powietrzu - od rejonu Morza Bałtyckiego aż po Turcję.

 

- Narażacie własne życie na szwank, abyśmy mogli żyć w pokoju i bezpieczeństwie. Kobiety i mężczyźni w mundurach, wysoko sobie cenimy wasz profesjonalizm, waszą odwagę - zaznaczył, prosząc o uczczenie minutą ciszy poległych i rannych żołnierzy.

 

Stoltenberg podziękował również "warszawiakom i Polakom za ciepłą gościnę" oraz wszystkim, którzy "przyczynili się do organizacji szczytu". - Szczególne słowa podziękowania chciałbym skierować do pana prezydenta Andrzeja Dudy, który jest gospodarzem tego szczytu - powiedział.

 

Pierwsza sesja, jak poinformował, będzie koncentrować się wokół tematu wzmacniania zdolności obronny i odstraszania NATO. Jest ona zamknięta dla mediów. Ma potrwać około trzech godzin i zakończyć się około godziny 18:30.

 

polsatnews.pl, PAP