Tour de France: udana gonitwa Majki. Polak na podium 5 etapu

PAP/EPA/KIM LUDBROOK

Rafał Majka (Tinkoff) zajął trzecie miejsce na piątym etapie kolarskiego wyścigu Tour de France. Na mecie w Le Lioran pierwszy był samotnie finiszujący Belg Greg Van Avermaet (BMC), który zdobył żółtą koszulkę lidera.

Van Avermaet wyprzedził o 2.34 ostatniego towarzysza ucieczki, swojego rodaka Thomasa De Gendta (Lotto Soudal) oraz o 5.04 Majkę, który także brał udział w tej akcji. Mistrz Polski na ostatnich metrach praktycznie został doścignięty przez grupę innych uczestników ucieczki oraz faworytów wyścigu. Wysokie, szóste miejsce zajął Bartosz Huzarski (Bora Argon 18).

W klasyfikacji generalnej Van Avermaet wyprzedza o 5.11 Francuza Juliana Alaphilippe'a (Etixx-Quick Step) oraz o 5.13 Hiszpana Alejandro Valverde (Movistar).

Kolarz z Zegartowic wygrał w tym wyścigu trzy etapy, a w 2014 roku triumfował w klasyfikacji górskiej. Oprócz niego etap udało się wygrać tylko Zenonowi Jaskule w 1993 roku.