Według szacunków w te wakacje Chorwację odwiedzi prawie milion Polaków. Policja przypomina, że współpraca w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa polskim turystom wypoczywającym nad Adriatykiem została zapoczątkowana już w 2010 roku, kiedy to po raz pierwszy dwójka polskich policjantów pełniła służbę patrolową przez miesiąc.


W obecnym sezonie na terytorium Chorwacji  pracują dwie polskie policjantki i sześciu policjantów z województw: podlaskiego, lubuskiego, pomorskiego, podkarpackiego, śląskiego oraz stołecznego.

 

Zadaniem polskich policjantów jest m.in. ułatwienie komunikacji Polaków z policją chorwacką oraz opiniowanie oraz  - jak napisała Komenda Główna Policji – "podtrzymanie statusu obywateli polskich w Chorwacji jako grupy narodowej dobrze chronionej przez swoje państwo i wymagającej bezwzględnego przestrzegania prawa w stosunku do jej przedstawicieli, na równi z obywatelami Chorwacji i innych państw".


Policja liczy jednak, że nie będzie miała zbyt dużo okazji do interwencji bo jak przypomina "Polacy na terenie Chorwacji są bardzo uprzejmi, zdyscyplinowani oraz przestrzegają zarówno miejscowych norm prawnych jak i kulturowo-obyczajowych. Stąd też są grupą narodową bardzo mile przyjmowaną przez miejscową społeczność".


Turyści wybierający się do Chorwacji numery telefonów polskich funkcjonariuszy w poszczególnych regionach nad Adriatykiem mogą znaleźć na stronie policja.pl.