Komisja Europejska przeznaczy 450 mln euro na innowację w dziedzinie cyberbezpieczeństwa

Świat
Komisja Europejska przeznaczy 450 mln euro na innowację w dziedzinie cyberbezpieczeństwa
Pixaby/Unsplash/Public Domain

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że przeznaczy 450 mln euro z programu Horyzont 2020 na badania i innowacje w sektorze cyberbezpieczeństwa. Wspierane będą projekty realizowane na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego.

We wtorek w Strasburgu komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej Guenther Oettinger podpisał porozumienie o partnerstwie publiczno-prywatnym z Europejską Organizacją na rzecz Bezpieczeństwa Cybernetycznego (ECSO). Komisja oczekuje, że sektor prywatny zainwestuje w to partnerstwo trzykrotność kwoty, udostępnionej ze środków europejskiego programu Horyzont 2020. Dzięki temu do 2020 roku inwestycje w poprawę bezpieczeństwa systemów cybernetycznych w UE mają sięgnąć 1,8 mld euro - zakłada KE.

 

Jak informuje, partnerstwo to będzie także obejmować przedstawicieli krajowych, regionalnych i lokalnych administracji publicznych oraz ośrodków badawczych i akademickich. Celem jest wspieranie współpracy na wczesnym etapie procesu badań i innowacji oraz wypracowanie rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa dla różnych sektorów, takich jak sektory energetyki, zdrowia, transportu i finansów.

 

Coraz więcej incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem

 

Według danych Komisji w ubiegłym roku co najmniej 80 proc. przedsiębiorstw europejskich odnotowało co najmniej jeden incydent związany z cyberbezpieczeństwem. Na całym świecie liczba takich incydentów we wszystkich gałęziach przemysłu wzrosła w ubiegłym roku o 38 proc.

 

Oprócz inwestycji w innowacyjne rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego Komisja wezwała też państwa unijne do lepszej współpracy i wymiany informacji w tej dziedzinie. Zamierza też zbadać możliwości stworzenia europejskich ram certyfikacyjnych dotyczących produktów z sektora bezpieczeństwa ICT; obecnie przedsiębiorstwa z tego sektora często muszą przejść kilka różnych procedur certyfikacyjnych, aby móc sprzedawać swoje produkty i usługi w różnych państwach członkowskich UE. KE chce też ułatwić dostęp do finansowania mniejszym przedsiębiorstwom działającym w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Zapowiedziano również przyśpieszenie prac nad ewentualną rewizją mandatu Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), aby dostosować go do szybko zmieniającej się sytuacji w sferze cyberbezpieczeństwa.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze