Ponieważ o opaski wciąż prosi ratowników stosunkowo niewiele osób, bardzo często sami ruszają oni na poszukiwanie rodziców, którym proponują tego typu pomoc. Niemal zawsze opiekunowie bardzo chętnie przyjmują taki prezent i uzupełniony o dane kontaktowe pojawia się on po chwili na rączce dziecka.

 

Czemu dzieci się gubią?

 

Wystarczy chwila nieuwagi rodziców czy opiekunów - i dziecko znika z pola ich widzenia. Na wielu plażach w okresie wakacji tłok jest tak duży, że malec łatwo może się zagubić. 

 

Dodatkowym utrudnieniem są również parawany. - Na plażach jest ich bardzo dużo. Gdy małe dziecko staje pomiędzy dziesiątkami takich przeszkód plaża zamienia się dla niego w prawdziwy labirynt nie do przejścia - powiedział reporter Polsat News Marcin Józefowicz.

 

Jak informuje ratownik Mateusz Żylewicz, w Trójmieście opaski rozdawane są bezpłatnie. - Wpisujemy tam imię opiekuna oraz numer kontaktowy. Gdy dzieciaczek się zgubi, ratownik, czy nawet osoba postronna może zadzwonić do opiekuna i powiedzieć, gdzie znajduje się zaginione dziecko - stwierdził  Żylewicz.

 

Polsat News