W czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie stanie osiem stref żywieniowych, w tym cztery z polskim jedzeniem, a w Brzegach - dwanaście. W każdej strefie żywieniowej w ciągu dwóch godzin będzie mogło być wydane ok. 100 tys. posiłków.

 

- Światowe Dni Młodzieży to nie tylko wielkie wydarzenie religijne i duchowe, ale także olbrzymia operacja logistyczna, związana z wyżywieniem pielgrzymów - powiedział dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula, odpowiedzialny w Komitecie Organizacyjnym za kwestie związane z wyżywieniem turystów. Szacuje się, że pod koniec lipca do Polski na ŚDM przyjedzie ok. 2 mln pielgrzymów ze 185 krajów.

 

"To okazja do posmakowania polskiej rzeczywistości"

 

Organizatorzy planują posiłki dla tych, którzy wykupili pakiet pielgrzyma, jak i dla tych, którzy tego nie zrobili i już w trakcie ŚDM będą chcieli kupić coś do jedzenia i picia.

 

W czterech strefach żywieniowych z polskim jedzeniem w Krakowie pielgrzymi nie zjedzą jednak bigosu czy schabowego - raczej będą to pierogi różnego rodzaju czy różne polskie kiełbaski z grilla, sałatki z polskich warzyw i owoce. - Wszystko świeże, bezpiecznie dowiezione, będą dla pielgrzymów okazją do posmakowania polskiej rzeczywistości. Patrzymy na to pod kątem logistyki i bezpieczeństwa przechowywania i wydawania posiłków - podkreśla ks. Kordula.

 

Nie zabraknie też egzotyki

 

W pozostałych krakowskich strefach żywieniowych dominować będzie jedzenie szybkie, łatwe do podgrzania, o smakach raczej śródziemnomorskich, skierowane do młodego człowieka. Będzie więc pizza, sałatki z kurczakiem, z ryżem i meksykańskie na gorąco, kebab i inne potrawy.

 

- Jeżeli chodzi o śniadania, to obowiązek ich zapewnienia przejęły na siebie parafie. Będzie to realizowane w różny sposób - albo indywidualnie, u rodzin, które przyjmują pielgrzymów, albo zbiorowo, poprzez zamawianie cateringu w zewnętrznych firmach powiedział ks. Kordula.

 

- Zbieramy właśnie katererów, którzy mogą dostarczyć takie pakiety na określoną godzinę każdego dnia od wtorku do soboty; pewnie to będzie godz. 4-5 rano, tak żeby pielgrzymi wstali i mieli śniadanie - dodał.

 

Przyzwyczajenia są różne, ale "będzie można się wymieniać"

 

W pakiecie śniadaniowym o wartości 10 zł znajdzie się kilka różnych zestawów. Może tam być kabanos, pomidor, mały dżem, pieczywo, różnego rodzaju przekąski słone lub batony, jabłko lub inny owoc, obowiązkowo woda lub sok. Chodzi o to, żeby to było kaloryczne, smaczne, samodzielne i łatwe do wymiany między pielgrzymami.

 

- Pamiętajmy, że wiele osób rano, zwłaszcza kultury śródziemnomorskiej, wcale nie chce jeść czegoś mięsnego, więc może być tak, że Włosi będą chcieli coś na słodko, Francuzi coś a la ser, a Polacy czy inni pielgrzymi - np. kabanosa z bułką i pomidorem. I do tego jesteśmy przygotowani - zapowiada dyrektor Caritasu.

 

Z kolei talony obiadowe i kolacyjne o wartości odpowiednio 20 i 15 zł, które pielgrzymi mogli wcześniej wykupić, będzie można zrealizować właśnie w ośmiu mobilnych strefach żywieniowych w Krakowie i w restauracjach stacjonarnych.

 

Nawet ok. 2 mln osób

 

Organizatorzy przygotowali ponadto 5 mln butelek wody, które za darmo będą rozdawane pielgrzymom w sektorach Campusu Misericordiae.

 

Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się w Krakowie i Wieliczce od 26 do 31 lipca 2016 roku. Jak wynika z danych Komitetu Organizacyjnego ŚDM, do tej pory zarejestrowało się już 570 tys. pielgrzymów, a szacowana liczba uczestników wydarzenia to ok. 2 mln osób ze 185 krajów.

 

PAP