Nawet 500 zł "dniówki". Eksperci ostrzegają przed żebrakami

Polska
Nawet 500 zł "dniówki". Eksperci ostrzegają przed żebrakami
Polsat News

Zaczął się sezon wakacyjny, w kurortach pojawiło się sporo turystów, a razem z nimi żebracy, którzy nagabują przechodniów. Sposobów na zdobycie pieniędzy jest wiele - "na kalectwo", "na dzieci", "na zwierzęta". Eksperci twierdzą, że większość żebrzących to profesjonaliści, którzy dziennie potrafią zarobić 500 złotych. I dodają, że "litość to najgorsze, co możemy ofiarować".

- Dając te pieniądze sprawiamy, że na przykład nieletni na tę ulicę będzie musiał wracać - alarmuje insp. Wojciech Siółkowski ze straży miejskiej w Gdańsku.


Straż Miejska i ośrodek pomocy rodzinie w Gdańsku przygotowały ulotki, które trafią do restauracji, lodziarni i kawiarni w miejscach obleganych przez turystów. Mają uświadomić ludzi, że zamiast dawać pieniądze powinno się żebrzących odsyłać do bezpłatnych jadłodajni i noclegowni.


Insp. Siółkowski podkreślił jednak, że wiele osób, które żebrzą nigdy nie otrzymałyby pomocy od instytucji państwowych, które weryfikują status materialny, ponieważ ta pomoc im się zwyczajnie nie należy.

 

Polsat News

 

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze