Tymczasowe kontrole graniczne na wewnętrznych granicach strefy Schengen będą przywrócone na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 1 czerwca 2016 r. Decyzję uzasadniono względami bezpieczeństwa w związku z organizacją w Polsce szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Ograniczenie w ruchu międzynarodowym potrwa od północy z niedzieli na poniedziałek do 2 sierpnia.

 

Czasowe zamknięcia szlaków

 

W związku z tym popularny, a zarazem wymagający szlak z Morskiego Oka na Rysy i dalej do Popradzkiego Stawu na Słowacji będzie jedynym otwartym - spośród sześciu istniejących - turystycznym przejściem granicznym w Tatrach. Zwykle granicę ze Słowacją w Tatrach można przekraczać w miejscach, gdzie spotykają się szlaki turystyczne obydwu państw. Oprócz szczytu Rysów są to przejścia na: Kasprowym Wierchu - Sucha Przełęcz, na Wołowcu, Grzesiu, Rakoniu oraz Bobrowieckiej Przełęczy.

 

Teraz szlaki prowadzące na te szczyty będą zamknięte - o czym będą informować specjalnie ustawione tabliczki. Znajdzie się tam informacja o czasowym zamknięciu szlaku oraz tym, że niemożliwe jest nawet wejście na wierzchołek i zawrócenie w dół. Analogicznie, szlaki z dojściem na te wysokogórskie przejścia graniczne będą zamknięte także od strony słowackiej. Okolice wejść na prowadzące do granic szlaki po polskiej stronie będzie patrolować Straż Graniczna.

 

Kontrole dokumentów

 

- Turyści którzy spotkają na górskim szlaku umundurowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej w tym okresie nie powinni być zdziwieni. Funkcjonariusze mogą poprosić osoby przekraczające granicę o okazanie dokumentów - wyjaśniła rzeczniczka Karpackiego Oddziału SG w Nowym Sączu Dorota Kądziołka.

 

Dodała, że turysta chcący przekroczyć granicę w Tatrach (czyli w praktyce: tylko przez Rysy) musi mieć przy sobie dokumenty potwierdzające obywatelstwo czyli dowód osobisty lub paszport.

 

3 miliony turystów rocznie

 

- Obywatele spoza Strefy Schengen chcący przekroczyć granicę muszą spełnić surowsze warunki przewidziane w Kodeksie Granicznym Schengen, a więc mieć ważny dokument podróży, wizę o ile jest wymagana, uzasadnić cel i warunki pobytu, posiadać środki wystarczające do utrzymania, nie figurować w odpowiednich systemach i nie stanowić zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa państwa - wyjaśniła Kądziołka.

 

Rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Agnieszka Golias powiedziała, że kontrole graniczne w tym okresie mają być prowadzone w sposób wyrywkowy - inaczej niż na granicy zewnętrznej UE - czyli wobec wytypowanych osób, na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby innych państw.

 

Tatry rocznie odwiedza około 3 mln turystów. Turyści mogą wędrować po 275 km znakowanych szlakach o różnych stopniach trudności, od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne.

 

PAP