Protest ma związek ze szczytem NATO, który odbędzie się w stolicy 8 i 9 lipca. Podczas dwudniowych obrad szczytu NATO wiele ulic w centrum Warszawy, zwłaszcza tych prowadzących do Stadionu Narodowego, będzie zamkniętych. W związku z tym należy spodziewać się utrudnień - podkreślają przedstawiciele ratusza oraz policji.

 

Przeciw obronie przeciwrakietowej

 

Inicjatywa "Stop wojnie" sprzeciwia się rozpoczętej niedawno budowie instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie. Baza amerykańskich pocisków przechwytujących ma chronić wojska USA i sojuszników z NATO przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi z Bliskiego Wschodu. Demonstracja ma także związek z zapowiadanym przez NATO rozmieszczeniem w Polsce i krajach bałtyckich czterech wzmocnionych batalionów. W naszym regionie mają rotacyjnie przebywać także żołnierze z USA w sile brygady.

 

Organizatorzy demonstracji uważają, że Polska powinna wydawać mniej pieniędzy na obronność, a więcej inwestować w politykę społeczną.

 

Inicjatywa "Stop Wojnie" jest nieformalnym stowarzyszeniem organizacji społecznych, pozarządowych i politycznych, która powstała w 2002 r. w proteście przeciwko amerykańskiej interwencji zbrojnej w Iraku. Celem Inicjatywy jest stworzenie ruchu społecznego wpływającego na władze państw do powstrzymania lub zaprzestania prowadzenia wojen.

 

PAP