Finlandia ma podpisać porozumienie obronne z Wielką Brytanią

Świat
Finlandia ma podpisać porozumienie obronne z Wielką Brytanią
Brytyjski minister obrony Michael Fallon, Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Minister obrony Finlandii Jussi Niinisto i jego brytyjski odpowiednik Michael Fallon mają w najbliższym czasie podpisać porozumienie o współpracy obronnej między państwami - podaje w piątek fiński nadawca radiowo-telewizyjny YLE.

Według konsorcjum prasowego Lannen Media, na które powołuje się Yle, oczekuje się, że może do tego dojść już podczas przyszłotygodniowego szczytu NATO w Warszawie. Przygotowywane jest również podobne porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi. Według Niinisto prace nad umową z Brytyjczykami trwały od zeszłego roku.


- Chcemy zwiększyć stabilność i wysłać sygnał w naszym regionie, że Finlandia zwiększa swoją współpracę z Zachodem - powiedział w rozmowie z Lannen Media szef fińskiego resortu obrony. Dodał, że w obliczu Brexitu Londyn chce wzmocnienia dwustronnej współpracy z wybranymi partnerami.


Szczegóły są tajne


Według Lannen Media porozumienie fińsko-brytyjskie ma charakter ramowy i nie będzie zawierać wiążących prawnie zapisów o konieczności udzielenia partnerowi pomocy zbrojnej w momencie zagrożenia. Celem umowy jest stworzenie mechanizmu wzmacniającego wzajemną współpracę, jednak szczegóły dokumentu są tajne - dodają fińskie media.


Przypominają też, że w 2014 roku podobne porozumienie Wielka Brytania zawarła ze Szwecją. Natomiast w tym roku władze w Sztokholmie podpisały też 50-punktowy program współpracy z Londynem i pięciopunktowy plan o współdziałaniu ze Stanami Zjednoczonymi. Fiński minister obrony zaznaczył, że Helsinki chcą pójść w ślady sąsiadów ze Szwecji i również zawrzeć umowę z USA.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze