48 mln zł dostaną służby na zabezpieczenie szczytu NATO

Polska
48 mln zł dostaną służby na zabezpieczenie szczytu NATO
PAP/Jacek Turczyk

Prawie 48 mln zł przeznaczono dla służb MSWiA na zabezpieczenie szczytu NATO w Warszawie. Środki te wydano m.in. na samochody dla oddziałów antyterrorystycznych, sprzęt pirotechniczny i łączności oraz mobilne urządzenia do kontroli granicznej.

Dodatkowe środki dla policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu, zabezpieczono w specustawie na szczyt NATO oraz ustawie budżetowej. Kupiony przez służby mundurowe nowy sprzęt będzie wykorzystany także podczas Światowych Dni Młodzieży i wizyty w Polsce papieża Franciszka.

 

Policja z przeznaczonych środków na zabezpieczenie szczytu NATO ma do dyspozycji 23,7 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na zakup 21 samochodów dla oddziałów antyterrorystycznych, 14 samochodów dla oddziałów prewencji oraz sprzęt pirotechniczny.

 

Mobilna kontrola w schengenbusach

 

Straż Graniczna wydała 13,7 mln zł na mobilne urządzenia do kontroli granicznej. Od 4 lipca do 2 sierpnia - na mocy rozporządzenia MSWiA - zostanie wprowadzona kontrola na granicach wewnętrznych Polski. Zostanie także wyznaczonych 285 miejsc, w których będzie prowadzona mobilna kontrola graniczna z wykorzystaniem tzw. schengenbusów. To pojazdy wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków oraz urządzenia do kontroli radiometrycznej.

 

Biuro Ochrony Rządu na zabezpieczenie szczytu NATO otrzymało 16,6 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup m.in. sprzętu pirotechnicznego, sprzętu łączności, 20 samochodów reprezentacyjnych.

 

58 delegacji z całego świata

 

Państwowa Straż Pożarna otrzymała 14,5 mln zł na zakup m.in. sprzętu łączności i sprzętu medycznego. Strażacy odpowiadają m.in. za sprawdzenie pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektów, które będą wykorzystywane podczas szczytu NATO oraz hoteli.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Na jego organizację zaplanowano w budżecie państwa około 160 mln zł. Spodziewanych jest 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje kwatery głównej NATO, Banku Światowego, ONZ i UE.

 

Miejscem szczytu będzie Stadion PGE Narodowy, przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski, szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, a ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim.

 

Obrona powietrzna AWACS

 

Wybór Polski jako kraju gospodarza kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r.

 

Na czas szczytu zostanie wzmocniona obrona powietrzna, loty w pewnych rejonach zostaną ograniczone lub zakazane, do nadzoru nad przestrzenią powietrzną zostaną też skierowane samoloty rozpoznania i wczesnego ostrzegania AWACS.

 

PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze