Walia drugim ćwierćfinalistą. Dzięki samobójczej bramce

McAuley (z przodu) trafia do własnej bramki, fot. PAP/EPA/Georgi Licovski
McAuley (z przodu) trafia do własnej bramki

Walijczycy pokonali Irlandię Północną 1:0. Piłkę we własnej siatce umieścił w 75. minucie Gareth McAuley. Dzięki wygranej Walia po raz pierwszy w historii zagra w ćwierćfinałach mistrzostw Europy.

Mecz na paryskim Parc de Princes nie był porywającym widowiskiem. Jedyny gol padł w 75. minucie po samobójczym strzale Garetha McAuleya. Północnoirlandzki obrońca przeciął niefortunnie dośrodkowanie Garetha Bale'a i posłał piłkę do własnej bramki. Przegrani po raz trzeci w ME doznali porażki 0:1, wcześniej z Polską i Niemcami, ale ta wyeliminowała ich z turnieju.

Walijczycy, którzy debiutują w mistrzostwach Europy, a do tej pory ich największym sukcesem było miejsce w "ósemce" drużyn globu w 1958 roku, ćwierćfinałowego przeciwnika poznają w niedzielę, a wyłoni go potyczka Belgii z Węgrami. Jeden z tych zespołów będzie ewentualnym rywalem Polaków w półfinale.

1/8 finału: Walia - Irlandia Płn. 1:0 (0:0).

Bramki: 1:0 Gareth McAuley (75-samobójcza).

Żółta kartka - Walia: Neil Taylor, Aaron Ramsey. Irlandia Płn.: Stuart Dallas, Steven Davis.

Sędzia: Martin Atkinson (Anglia). Widzów 44000.

Walia: Wayne Hennessey - Chris Gunter, James Chester, Ashley Williams, Ben Davies, Neil Taylor - Joe Allen, Joe Ledley (63. Jonathan Williams), Aaron Ramsey - Gareth Bale, Sam Vokes (55. Hal Robson-Kanu).

Irlandia Płn.: Michael McGovern - Aaron Hughes, Gareth McAuley (84. Josh Magennis), Craig Cathcart, Jonny Evans - Jamie Ward (69. Conor Washington), Corry Evans, Steven Davis, Oliver Norwood (79. Niall McGinn), Stuart Dallas - Kyle Lafferty.