Samoloty USA zbombardowały pozycje talibów na południu Afganistanu

Świat
Samoloty USA zbombardowały pozycje talibów na południu Afganistanu
CCTV

Kilku uderzeń z powietrza na pozycje talibów w południowym Afganistanie dokonały w piątek samoloty USA - podał rzecznik Pentagonu Peter Cook. Naloty były możliwe dzięki decyzji prezydenta USA Baracka Obamy z 10 czerwca o wsparciu dla armii afgańskiej.

W świetle zarządzeń obowiązujących od grudnia ub.r. kontyngentowi USA nie wolno było otwierać ognia do oddziałów talibów poza sytuacjami obrony koniecznej oraz - rzadziej - dla obrony afgańskich sił rządowych.


"Większe zaangażowanie" kontyngentu USA


Sytuacja zmieniła się 10 czerwca, gdy w Waszyngtonie ogłoszono plan zwiększenia zaangażowania sił amerykańskich stacjonujących w Afganistanie we wspieranie armii tego kraju w walce z talibami. Siły USA mogą teraz otwarcie włączać się do walki.


"Większe zaangażowanie" kontyngentu USA polega głównie na wsparciu lotniczym dla afgańskich sił wojskowych i policyjnych.


Słabym punktem sił zbrojnych Afganistanu jest brak wsparcia lotniczego dla operacji lądowych. Afgańczycy mają na wyposażeniu kilka przeciwpartyzanckich, jednoosobowych samolotów szturmowych A-29 (Embraer EMB 314 Super Tucano) oraz kilka jednosilnikowych śmigłowców wielozadaniowych MD-530F (typu McDonnell Douglas).


9800 żołnierzy amerykańskich w Afganistanie


Ocenia się, że w 2015 r. straty armii Afganistanu w starciach z talibami sięgnęły 5 tys. żołnierzy. Przyczyną tego stanu rzeczy, twierdzą eksperci, był brak dobrego wsparcia z powietrza.


W Afganistanie stacjonuje 9800 żołnierzy USA. Ich liczba miała być radykalnie zmniejszona w 2015 r., ale zdecydowano, że kontyngent wojsk USA zostanie zredukowany dopiero w 2017 r. do około 5,5 tys.

 

Amerykanie nie mieli walczyć, mieli szkolić


Zgodnie z założeniami żołnierze USA nie mieli się angażować w bezpośrednie walki z talibami w terenie, mieli natomiast szkolić siły afgańskie oraz ścigać bojowników Al-Kaidy, Państwa Islamskiego i innych organizacji terrorystycznych.


Talibowie opanowali znaczne obszary Afganistanu po zakończeniu głównej misji NATO w tym kraju w 2014 r.; obecnie kontrolują więcej terytorium niż kiedykolwiek od obalenia ich reżimu przez wojska USA w 2001 r.


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze