Jesteśmy w ćwierćfinale! Zadecydowały dramatyczne rzuty karne [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Reprezentacja Polski pokonała Szwajcarów w rzutach karnych 5:4 i awansowała do ćwierćfinałów Euro 2016. W regulaminowym czasie gry było 1:1. Polacy w 1/4 finału zagrają ze zwycięzcą meczu Chorwacja - Portugalia.

Polacy mogli prowadzić już po... 30 sekundach meczu w Saint-Étienne. Robert Lewandowski ruszył w kierunku szwajcarskiego bramkarza Yanna Sommera, zmusił go do błędu, a piłka po jego nieudanym zagraniu trafiła do Arkadiusza Milika. Ten zdecydował się uderzyć bez przyjęcia i nie trafił z 16 metrów w praktycznie pustą bramkę. Dominacja biało-czerwonych była wyraźna przez 20 minut, a Helweci potrafili tylko raz przedostać się na polskie pole karne, lecz Blerim Dzemaili strzelił w boczną siatkę.

Po kilku minutach wyrównanego pojedynku znowu do głosu doszli zawodnicy Adama Nawałki. Między 29. a 33. minutą trzykrotnie zagrozili szwajcarskiej bramce. Najpierw po rzucie rożnym w dobrej sytuacji obok słupka głową uderzył Grzegorz Krychowiak, następnie Kamil Grosicki próbował przelobować wysuniętego daleko przed bramkę Sommera, a Milik z ostrego kąta kopnął nad poprzeczką.

Szwajcarzy odpowiedzieli strzałem głową Fabiana Schaera po rzucie rożnym, który nie sprawił kłopotu Łukaszowi Fabiańskiemu, a po chwili polski bramkarz wybił na róg piłkę po uderzeniu Dzemailego, która jeszcze zmieniła kierunek lotu po rykoszecie.

Aż nadeszła 39. minuta. Fabiański dalekim wyrzutem rozpoczął kontrę Grosickiego, ten popędził z piłką aż pod pole karne rywali i zagrał ją wzdłuż "16", Milik przepuścił futbolówkę, a Jakub Błaszczykowski ze stoickim spokojem płaskim strzałem pokonał Sommera. To 18. gol Błaszczykowskiego w drużynie narodowej w 83. występie i już trzeci w ME, licząc turniej przed czterema laty.

Pierwsza połowa nasza, druga do zapomnienia

Drugą połowę Szwajcarzy rozpoczęli od zmasowanych ataków. Fabiańskiego szybko przetestował Xherdan Shaqiri strzałem z dystansu, ale bramkarz Swansea City zdołał odbić piłkę. Biało-czerwoni opanowali sytuację, a formę Sommera sprawdzili Lewandowski i Błaszczykowski, który był blisko uzyskania gola podobnego jak z Ukrainą, choć nie po stałym fragmencie gry.

Nerwowo zrobiło się na boisku po brutalnym faulu Schaera na Lewandowskim, po którym napastnik Bayernu Monachium długo nie podnosił się z murawy. Skończyło się żółtą kartką dla Szwajcara. Po chwili też ukarany w ten sposób został Artur Jędrzejczyk, który niemal "w odwecie" ostro potraktował Stephana Lichtsteinera.

W 73. minucie Fabiański popisał się fantastyczną interwencją wybijając końcami palców zmierzającą w okienko piłkę po uderzeniu z rzutu wolnego Ricardo Rodrigueza.

Po tej akcji Helweci nabrali wiatru w żagle i zaatakowali z większym rozmachem. W 79. minucie w zamieszaniu na polskim polu karnym Haris Seferovic trafił w poprzeczkę. Polaków szczęście opuściło w 82. minucie. Do lecącej na szesnastym metrze piłki złożył się Shaqiri i pięknymi nożycami zdobył wyrównującą bramkę. Futbolówka po drodze odbiła się jeszcze od słupka. Fabiański był bez szans. To pierwszy gol stracony przez Polaków w tym turnieju.

Dogrywka czekaniem na karne

W dogrywce żaden z zespołów nie podjął ryzyka, obawiając się kontry rywali. Polskim kibicom mocniej zabiły serca w 113. minucie, kiedy Fabiański popisał się kolejną kapitalną interwencją, tym razem po główce rezerwowego Erena Derdiyoka.

Rozstrzygnięcie nastąpiło w serii rzutów karnych. Pomylił się tylko jeden ze Szwajcarów - w drugiej kolejce spudłował Granit Xhaka posyłając piłkę obok prawego słupka polskiej bramki. Spośród biało-czerwonych jedenastki wykorzystali kolejno Lewandowski, Milik, Kamil Glik, Błaszczykowski i Grzegorz Krychowiak, który przypieczętował awans i po chwili utonął w objęciach kolegów.

Polska po raz pierwszy zagra w ćwierćfinale mistrzostw Europy. Jej rywala wyłoni mecz Chorwacja - Portugalia, który rozpocznie się w sobotę o 21:00

Zapis naszej relacji NA ŻYWO:

Co za mecz! Niesamowite emocje! Polacy awansowali do ćwierćfinału Euro 2016, gdzie zmierzą się z wygranym pojedynku między Chorwacją a Portugalią.

[RZUTY KARNE 4:5] Krychowiak trafia i mamy awans!!!!

[RZUTY KARNE 4:4] Rodriguez na 4:4.

[RZUTY KARNE 3:4] Błaszczykowski trafia!

[RZUTY KARNE 3:3] Pewny strzał Schaera.

[RZUTY KARNE 2:3] Glik i bramka!

[RZUTY KARNE 2:2] Shaqiri trafia bez kłopotów.

[RZUTY KARNE 1:2] Milik trafia!

[RZUTY KARNE 1:1] Xhaka przestrzelił!

[RZUTY KARNE 1:1] Lewandowski pokonuje Sommera strzałem pod poprzeczkę.

[RZUTY KARNE 1:0] Lichtsteiner trafia.

[RZUTY KARNE] Pierwsi będą strzelać Szwajcarzy.

[120'] Ostatni gwizdek sędziego. Rzuty karne!

[119'] Ależ szansa Polaków! Piszczkowi zabrakło centymetrów, żeby pokonać Sommera. Niesamowite emocje w końcówce!

[117'] Kolejna świetna okazja dla Szwajcarów. Derdiyok nie zdołał jednak pokonać Fabiańskiego w zamieszaniu pod naszą bramką.

[116'] żółta kartka dla Djourou za faul na Peszce.

[115'] Rzut rożny dla rywali Polaków.

[113'] Wysoko ponad bramką Szwajcarzy.

[113'] Rzut wolny dla naszych rywali.

[112'] Niesamowita parada Fabiańskiego! Broni strzał głową z 5 metrów!

[111'] Żółta kartka dla Pazdana.

[108'] Jodłowiec na aut.

[108'] Trzy rzuty rożne z rzędu dla Szwajcarów.

[107'] Schaer uderzył z ponad 30 metrów, ale strzał był równie mocny, co niecelny.

[106'] Pierwsza groźna akcja Szwajcarów, jednak nasi rywale nie zdołali oddać strzału. Sytuację wyjaśnia Pazdan.

[106'] Gramy!

[PRZERWA] Koniec pierwszej części dogrywki. Wyraźnie widać, że oba zespoły opadły z sił. Ostatni kwadrans spotkania był rozgrywany w spacerowym tempie. Przed nami kolejne 15 minut, a później ewentualnie rzuty karne.

[105'] Rzut wolny dla Szwajcarów. Shaqiri przerzucił jednak piłkę nad bramka Polaków.

[103'] Sławomir Peszko wchodzi za Grosickiego.

[101'] Legionista zastępuje Mączyńskiego.

[99'] Mączyński leży na murawie. Łapią go skurcze. Do wejścia szykuje się Tomasz Jodłowiec.

[97'] Dośrodkowanie Mączyńskiego. Szwajcarzy spokojnie wybijają.

[95'] Polacy ograniczają się do przeszkadzania przeciwnikom.

[93'] Lekka przewaga Szwajcarów.

[91'] Rozpoczęła się dogrywka.

[PRZERWA] Będzie to pierwsza dogrywka pierwszej reprezentacji Polski na wielkim turnieju od 1938 roku.

[90+4'] Zaskakujący strzał Szwajcarów niemal z połowy boiska. Fabiański łapie piłkę na linii.

[90+3'] Niecelny strzał Milika.

[90+2'] Rzut wolny dla Polaków niedaleko pola karnego przeciwników!

[90'] Groźna akcja Szwajcarów, jednak nasi obrońcy blokują strzał w polu karnym.

[88'] Strzał Pazdana ponad bramką Sommera.

[87'] Rzut rożny dla Polski.

[85'] Fabiański pewnie wyłapuje dośrodkowanie.

[84'] W ostatnim kwadransie zdecydowana przewaga Szwajcarów pod względem posiadania piłki i stworzonych sytuacji.

[81'] Shaqiri popisał się fenomenalnym strzałem "nożycami" zza pola karnego. Remis!

[80'] Fabiański piąstkuje.

[79'] Dwa rzuty rożne z rzędu dla naszych rywali.

[77'] Poprzeczka po strzale Szwajcarów!

[76'] Schodzi Behrami, wchodzi Fernandes.

[72'] Fantastyczna parada Fabiańskiego! Polak obronił strzał Rodrigueza. Piłka zmierzała w samo okienko bramki.

[71'] Rzut wolny dla Szwajcarów 25 metrów od bramki Polaków.

[70'] Strzał Piszczka ponad bramką.

[69'] Zmiana u Szwajcarów. Schodzi Mehmedi, wchodzi Derdiyok. Nasi przeciwnicy wyraźnie stawiają na arak.

[68'] Fabiański spokojnie łapie strzał Shaqiriego.

[68'] Polscy obrońcy wybijają piłkę. Milik wraca na boisko.

[67'] Rzut rożny dla Szwajcarów. Milik leży na boisku. Polak źle stanął w starciu z przeciwnikiem.

[65'] Dośrodkowanie Rodrigueza, Fabiański pewnie łapie piłkę na przedpolu, a do tego jest faulowany przez Embolo.

[61'] Trwa "polowanie" na nogi Lewandowskeigo. Kolejny ostry faul Szwajcarów.

[59'] Nasi obrońcy przerywają groźną akcję Shaqiriego.

[57'] Jędrzejczyk fauluje Lichtsteinera. Żółta kartka dla Polaka.

[56'] Lewandowski wraca na boisko!

[54'] Schaer brutalnie fauluje Lewandowskiego! Nasz kapitan nie podnosi się z murawy. Jest opatrywany poza boiskiem. Szwajcar otrzymuje żółtą kartkę.

[53'] Krótkie rozegranie rzutu rożnego, ale Szwajcarzy wybijają piłkę.

[52'] Świetny strzał Błaszczykowskiego zza pola karnego. Rzut rożny.

[52'] Groźna kontra Polaków, jednak Lewandowski za mocno podaje do Milika.

[51'] Szwajcarzy po przerwie zdecydowanie wzięli się do roboty!

[50'] Bomba Shaqiriego! Fabiański paruje piłkę do boku.

[49'] Strzał Lewandowskiego i pewna interwencja Sommera.

[48'] Szwajcarzy na spalonym.

[46'] Polacy wybijają piłkę po zamieszaniu w polu karnym.

[46'] Groźna akcja naszych przeciwników i rzut rożny.

[46'] Szwajcarzy rozpoczęli drugą połowę spotkania.

[PRZERWA] Lider obrony Niemców Mats Hummels także docenił bramkę Błaszczykowskiego. :)

[PRZERWA] Świetne statystyki Kuby Błaszczykowskiego po pierwszej połowie.

[45'] Koniec pierwszej połowy meczu. Polacy prowadzą ze Szwajcarią 1:0 po golu Jakuba Błaszczykowskiego w 39. minucie. Brawo Polacy!

[45'] Strzał "nożycami" Grosickiego. Piłka mija bramkę Sommera.

[44'] Niecelny strzał Mączyńskiego.

Oby tak było też i tym razem! :)

[41'] Gorąco pod bramką Polaków. Duże zamieszanie, ale naszym obrońcom udało się ostatecznie zażegnać niebezpieczeństwo.

[39'] Nasz pomocnik wykorzystał podanie Grosickiego i posłał piłkę między nogami Sommera! Prowadzimy 1:0!

[39'] Gol Błaszczykowskiego!!!

[37'] Groźny strzał Dzemailiego i rzut rożny.

[36'] Posiadanie piłki po stronie Szwajcarów (55 do 45), jednak więcej okazji stworzyli Polacy (9 do 6).

[34'] Schaer uderzył głową, jednak piłka wylądowała w rękach Fabiańskiego.

[34'] Rzut rożny dla Szwajcarii.

[32'] Dośrodkowanie Błaszczykowskiego, piłka mija Lewandowskiego i trafia do Milika. Napastnik Ajaksu uderza ponad bramką.

[31'] Dobra akcja Polaków. Świetne podanie od Lewandowskiego do Grosickiego, ale nasz pomocnik uderza niecelnie.

[28'] Niecelne uderzenie głową Krychowiaka.

[28'] Rzut rożny dla Polaków.

[25'] Uderzenie Rodrigueza mija polską bramkę.

[24'] W starciu ze Szwajcarem ucierpiał Błaszczykowski. Opuścił na chwilę boisko, jednak wrócił po kilkudziesięciu sekundach.

[24'] Lepszy fragment gry w wykonaniu naszych rywali.

[22'] Dzemaili uderzył głową po rzucie rożnym, ale ponad bramką Fabiańskiego.

[22'] Rodriguez potężnie, ale w mur stworzony przez Polaków.

[21'] Rzut wolny dla Szwajcarów.

[19'] Uderzenie Mączyńskiego mija bramkę naszych rywali.

[18'] Potężny strzał Milika po krótko rozegranym rzucie rożnym. Piłka musnęła jednego ze Szwajcarów i kolejny rzut rożny.

[17'] Rzut rożny dla biało-czerwonych.

[16'] Polacy cały czas mają przewagę, jednak od czasu doskonałej okazji Milika z początku meczu nie stworzyliśmy realnego zagrożenia pod bramką Sommera.

[14'] Lewandowski ładnie przedarł się w polu karnym Szwajcarów, jednak ostatecznie faulował Behramiego.

[13'] Kompletnie nieudany strzał Roberta Lewandowskiego.

[12'] Pazdan dobrze przecina dośrodkowanie naszych przeciwników.

[9'] Groźna akcja Szwajcarów. Dzemaili strzelił jednak w boczną siatkę bramki strzeżonej przez Fabiańskiego.

[6'] Strzał Głową Milika. Sommer łapie bez problemu.

[5'] Polacy zdecydowanie przeważają. Przez chwilę zamknęli Szwajcarów na ich polu karnym.

[3'] Lewandowski na spalonym.

[2'] Szwajcarzy wymieniali podania przed polem karnym Polaków, ale nasi obrońcy szybko przerwali akcję

[1'] Ale szansa Milika! Błąd Szwajcarów, ale Polak nie trafia na pustą bramkę!