Warszawa: zamknięte będą kluczowe ulice w centrum miasta

Polska
Warszawa: zamknięte będą kluczowe ulice w centrum miasta
PAP/Leszek Szymański

Podczas szczytu NATO w Warszawie całkowicie wyłączone z ruchu będą ulice prowadzące do Stadionu PGE Narodowy i wokół niego, m.in.: Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego i Wał Miedzeszyński. Zamknięte będą także ulice w okolicy Starego Miasta oraz plaża przy moście Poniatowskiego.

Na te utrudnienia trzeba przygotować się w dniach od 7 do 9 lipca, zamknięte będą ulice w centralnych dzielnicach stolicy - Śródmieściu, Pradze-Południe, Woli i Ochocie - poinformował w piątek stołeczny ratusz.

 

Najwięcej wyłączeń ruchu będzie w pobliżu Stadionu PGE Narodowy, a także w ścisłym centrum miasta i w okolicy Starego Miasta. Wyłączone z ruchu zostaną m.in. Aleje Jerozolimskie (od ul. Chałubińskiego do mostu Poniatowskiego) i most Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, Zamoyskiego, Wał Miedzeszyński, ulice: Królewska, Senatorska, Podwale, Miodowa, Emilii Plater, Poznańska.


Liczne utrudnienia w ruchu


Zamknięta będzie nadwiślańska plaża na wschodnim brzegu rzeki, pomiędzy mostem Poniatowskiego i Świętokrzyskim. Ograniczenia dotkną także pieszych - całkowicie zamknięta będzie al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, most i al. Poniatowskiego.


W piątek, 8 lipca niedostępny będzie Plac Zamkowy. Droga z Lotniska Chopina, czyli ul. Żwirki i Wigury oraz ul. Grzybowska nie będą zamknięte dla ruchu, ale kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami, także na ulicach poprzecznych - w czasie przejazdu kolumn z gośćmi policja będzie wstrzymywała ruch.


Ratusz podkreśla, że ze względu na specyfikę lipcowego wydarzenia, w którym udział bierze wiele głów państw, informacje o ograniczeniach w trakcie najbliższych tygodni mogą ulec zmianie lub uzupełnieniu. Natomiast podczas samego szczytu służby państwowe mogą zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.


Szczegółowy wykaz zamknięcia ulic w związku ze szczytem NATO dostępny jest na tej stronie.


Specjalne środki bezpieczeństwa


Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8-9 lipca. Na jego organizację zaplanowano w budżecie ok. 160 mln zł.


Miejscem szczytu będzie Stadion PGE Narodowy, przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski, szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, a ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim.


Wybór Polski jako kraju gospodarza kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r.


Na czas szczytu zostanie wzmocniona obrona powietrzna, loty w pewnych rejonach zostaną ograniczone lub zakazane, do nadzoru nad przestrzenią powietrzną zostaną też skierowane samoloty rozpoznania i wczesnego ostrzegania AWACS.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze