Rio: WADA zawiesza laboratorium antydopingowe w Brazylii

Sport
Rio: WADA zawiesza laboratorium antydopingowe w Brazylii
Department for Communities/Flickr/CC BY-ND 2.0

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) w piątek ze skutkiem natychmiastowym podjęła decyzję o zawieszeniu laboratorium w Rio de Janeiro, gdzie w dniach 5-21 sierpnia odbędą się igrzyska olimpijskie.

Powodem - jak napisano w oficjalnym komunikacie - jest naruszenie standardów dla laboratoriów. Jak udało się ustalić, w Rio popełniano podczas prowadzonych analiz błędy techniczne, a te automatycznie wywoływały fałszywe alarmy. Udowodniono kilka takich przypadków wynikających m.in. z braku kompetencji pracowników i pośpiechu.

 

WADA nie podała terminu, kiedy po spełnieniu wszystkich wymogów placówka będzie mogła wznowić działalność. Aktualnie nie ma prawa wykonywania żadnych badań próbek moczu i krwi, wszystkie pobrane muszą być przekazane do innych ośrodków.

 

Możliwa inspekcja komisji

 

Według nieoficjalnych informacji, w połowie lipca, na trzy tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk, do Rio przyjedzie komisja, która przeprowadzi inspekcję. Jeżeli jej wyniki będą pozytywne, jeszcze przed 5 sierpnia akredytacja zostanie przywrócona.

 

Zawieszone laboratorium może w ciągu 21 dni od daty ogłoszenia decyzji odwołać się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS).

 

Brazylijskie Laboratorium Kontroli Antydopingowej (LBCD) miało w czasie igrzysk pracować przez 24 godziny na dobę, planowano pobrać około 5 tysięcy próbek.

 

To nie pierwszy raz

 

Ośrodek w Rio miał już kłopoty w marcu, gdy WADA zagroziła mu także zawieszeniem. Dzień przed upływem wyznaczonego terminu prezydent Brazylii Dilma Rousseff podpisała jednak dekret wprowadzający nowe regulacje dotyczące jego funkcjonowania i decyzję oddalono.

 

Po raz pierwszy laboratorium w Rio otrzymało ostrzeżenie od WADA w listopadzie 2015 roku. Wówczas zostało umieszczone na tzw. czarnej liście, a agencja światowa dała władzom Brazylii i laboratorium czas do 18 marca na wprowadzenie nowych zasad i regulacji prawnych.

 

Gdyby prezydent Rousseff nie podpisała dekretu akredytacja zostałaby automatycznie odebrana. Do podobnej sytuacji doszło podczas piłkarskich mistrzostwach świata 2014 w Brazylii - wówczas próbki były wysyłane do Szwajcarii.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze