Kuchciński: decyzja Brytyjczyków pokazuje, że potrzeba refleksji nad funkcjonowaniem UE

Polska
Kuchciński: decyzja Brytyjczyków pokazuje, że potrzeba refleksji nad funkcjonowaniem UE
PAP/Radek Pietruszka

"Decyzja, którą podjęli wczoraj obywatele Wielkiej Brytanii, wskazuje na potrzebę głębokiej refleksji o funkcjonowaniu instytucji unijnych. To pierwsza taka decyzja w historii Unii Europejskiej. Brytyjski suweren wyraził swoją wolę w głosowaniu przy bardzo wysokiej frekwencji” - głosi wydane w piątek oświadczenie marszałka Sejmu.

"Szanujemy decyzję narodu brytyjskiego - jest ona elementem demokracji" – podkreślił w oświadczeniu Marek Kuchciński.


Według Kuchcińskiego, "stoimy przed historycznymi wyzwaniami wymagającymi podjęcia działań".


"W obecnej sytuacji bardzo istotne znaczenie zyskuje koncepcja Europy suwerennych państw, oparta na założeniu, że Unia Europejska jest organizacją narodów europejskich, która wymaga odnowy w kierunku umocnienia integracji" - oświadczył marszałek Sejmu.


Brytyjczycy opuszczają Unię


Czwartkowe referendum rozstrzygnęło o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Według podanych w piątek ostatecznych wyników, 51,9 proc. Brytyjczyków, którzy wzięli udział w referendum, opowiedziało się za opuszczeniem przez ich kraj UE.


Po ogłoszeniu ostatecznych wyników referendum premier Wielkiej Brytanii David Cameron, który opowiadał się za pozostaniem jego kraju w UE, oświadczył, że do października poda się do dymisji. Dodał, że negocjacje w sprawie Brexitu powinny się rozpocząć pod rządami nowego premiera.


Z kolei szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że moment, w który Wielka Brytania zdecydowała o wyjściu z UE, to chwila historyczna, ale to nie jest czas na histeryczne reakcje. Zapewnił, że UE jest przygotowana na taki negatywny scenariusz. Jesteśmy zdecydowani, by utrzymać jedność Unii 27 państw - oświadczył szef RE.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze