W naszej sondzie na stronie głównej polsatnews.pl pytaliśmy o to, czy Brexit doprowadzi do rozpadu Unii Europejskiej?

 

63,1 proc. głosujących odpowiedziało, że tak. 36,9 proc. z nich było zdania, że Brexit nie doprowadzi do rozpadu UE.


Wszystkie odcinki programu "Tak czy Nie" są dostępne tutaj.

 

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział, że nie jest zaszokowany wynikami referendum w Wielkiej Brytanii, gdyż instytucje europejskie przygotowywały się do tej ewentualności od tygodni. Schulz zapowiedział nadzwyczajne posiedzenie PE, na którym zostanie przyjęta rezolucja podsumowująca wynik brytyjskiego referendum i nakreślająca dalsze kroki, jakie ma podjąć UE.

 

Natomiast kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła, że decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej jest momentem przełomowym dla Europy i dla procesu europejskiej integracji. Szefowa niemieckiego rządu wezwała do spokoju i rozwagi. Szefowa niemieckiego rządu ostrzegła przed wyciąganiem z referendum "pospiesznych i prostych wniosków", które "tylko pogłębią rozbicie Europy".
 
Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że "procedury przewidziane w traktacie w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE zostaną szybko wdrożone". Według francuskiego premiera Manuela Vallsa "po wielkim wstrząsie", jakim były rezultaty referendum "nadszedł czas na wynalezienie innej Europy".