Meteorolodzy przewidują, że od czwartku do niedzieli temperatura w dzień będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza w cieniu. Najgorzej ma być w niedzielę - parno, burzowo i około 35 stopni Celsjusza. Od poniedziałku będzie już o kilka stopni chłodniej.


Władze warszawy Poznania i Wrocławia zapowiadają, że chłodzące kurtyny będą działać tak długo, jak okaże się to konieczne, gdy temperatury będą dokuczliwe.


W Warszawie w 9 miejscach


Warszawskie kurtyny wodne , najczęściej w postaci węża strażackiego z tzw. rozetką będą działać w godz. 9.00-17.00.


Staną na: pl. Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu przy pomniku M. Kopernika, pl. Trzech Krzyży przy pomniku W. Witosa, pl. Konstytucji od strony ul. Waryńskiego, pl. Defilad w okolicy skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, ul. Floriańskiej przy bazylice św. Floriana, Płycie Desantu przy ul. Solec (Bulwar Flotylli Wiślanej), ul. Nowy Świat przy ul. Smolnej oraz przy skwerze Hoovera.


Fontanna przy syrenie


W czwartek zostanie także po remoncie uruchomiona fontanna przy pomniku Syreny Warszawskiej na Wybrzeżu Kościuszkowskim w pobliżu mostu Świętokrzyskiego.

 

Rzeźba wraz z fontanną jest celem licznych wizyt turystów i warszawiaków. Po remoncie fontanna u podstawy rzeźby-symbolu będzie kolejną atrakcją stolicy.


Koszt remontu wodotrysku to prawie 117 tys. zł.

 

Zakaz kąpieli


Warto pamiętać, że przy miejskich fontannach często stoją tabliczki z zakazem kąpieli. Według Kodeksu wykroczeń za złamanie zakazu i kąpiel w niedozwolonym miejscu grozi grzywna do 250 zł. Także Sanepid przestrzega też przed takimi kąpielami, a szczególnie przed piciem wody, może być ona bowiem zanieczyszczona bakteriami. 


W praktyce jednak często zwłaszcza dzieci, biegają wśród tryskającej wody np. przy warszawskim parku fontann albo przy centrach handlowych.


Poznańskie "mgławice" i wodna huśtawka


Poznaniacy też będą mogli chłodzić się przy kurtynach wodnych rozstawionych w mieście. Już w ubiegłym roku do tradycyjnych kurtyn (wąż strażacki z rozetką) dołączyły tzw. "mgławice". Jedna z nich już pod koniec maja została zamontowana przy wejściu do Parku Wilsona.

 

Mgławice stoją przy Parku Wilsona i na pl. Mickiewicza. Tradycyjne kurtyny mają być dostępne przy Starym Browarze i na Starym Rynku. Mieszkańcy Poznania mogą też korzystać z innej  atrakcji - wodnej huśtawki, która stanęła w sąsiedztwie Bula Parku nad Jeziorem Maltańskim.

 

hustawka


We Wrocławiu kurtyny wodne działają od środy. Dwa urządzenia w kształcie krasnali można znaleźć w północnej i południowej części wrocławskiego rynku. Dodatkowo w kolejnych 4 miejscach są zwykłe kurtyny. Będą działać od ok. godz. 8:00 do 18:00 lub 19:00.  

 

polsatnews.pl; aquanet.pl