Po zamknięciu lokali karty do głosowania zostaną przewiezione do każdego z 382 okręgów wyborczych. Do głosowania uprawnionych jest ok. 46,5 mln Brytyjczyków. Wyborcy mogą oddać swój głos w ponad 41 tys. lokalach wyborczych.

 

Media nie planują publikacji exit polls


Ogłoszenie ostatecznego wyniku ma nastąpić w piątek rano w Manchesterze, ale przez całą noc będą ogłaszane wyniki w poszczególnych regionach kraju.


Media nie planują publikacji exit polls, uznając, że byłyby one niemiarodajne ze względu na zbyt duży margines błędu przy minimalnych, czasami jednopunktowych, różnicach w sondażach.

 

Pierwsze lokalne wyniki zostaną podane po północy czasu lokalnego, czyli ok. godz. 1 w Polsce. Nie będą one jednak w żaden sposób miarodajne, bo będą pochodziły z okręgów zamieszkanych przez nielicznych wyborców. Na wyspach Scilly uprawnionych do głosowania jest 1,8 tys. osób, a na Gibraltarze - 24 tys.

 

Sytuacja będzie jasno ok. godz. 8


Według cytowanych przez serwis Bloomberg specjalistów, dopiero zsumowane wyniki lokalne między godz. 3 a 5 czasu lokalnego mogą dać pogląd na sytuację. Ale jeśli okaże się, że wyniki są bardzo wyrównane, to możliwe, że dopiero około godz. 8 czasu lokalnego sytuacja będzie bliska wyjaśnienia.


Okręgi wyborcze zadeklarowały godziny opublikowania wyników. Został one zebrane przez Press Association w postaci listy. Nie ma jednak gwarancji, że wszystkie wyniki będą dostępne w obiecanym czasie.


Bloomberg