Nie będzie dochodzenia ws. strajku w CZD

Polska
Nie będzie dochodzenia ws. strajku w CZD
Polsat News

Nie będzie postepowania prokuratury ws. narażenia bezpieczeństwa pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka podczas trwającego tam przez 16 dni strajku pielęgniarek. Z braku znamion przestępstwa prokuratura odmówiła dochodzenia - czego chciał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

We wtorek prokurator uznał, że nie doszło do bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentów w wyniku protestu - poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Łukasz Łapczyński. Dodał, że bezpieczeństwo pacjentów w trakcie strajku było zapewnione, gdyż obowiązki personelu medycznego przejął zespół lekarski z pielęgniarkami nie uczestniczącymi w strajku.

 

Prok. Łapczyński zaznaczył, że Michalak może się zażalić na tę decyzję.

 

Zawiadomienie RPD

 

Czynności sprawdzające prokuratura podjęła po zawiadomieniu Rzecznika Praw Dziecka o możliwości narażenia - z uwagi na strajk - życia i zdrowia pacjentów CZD. Złożył on zawiadomienie pod koniec maja - gdy strajk jeszcze trwał. Przez ten czas prokuratura gromadziła dokumentację, aby podjąć decyzję, czy zachodzi prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa, co by powodowało konieczność wszczęcia śledztwa.

 

Porozumienie między pielęgniarkami a dyrekcją

 

Po 16 dniach strajku w Centrum Zdrowia Dziecka 8 czerwca podpisano porozumienie między protestującymi pielęgniarkami a dyrekcją. Uzgodniono m.in. że od 1 sierpnia miesięczne wynagrodzenie zasadnicze brutto pielęgniarek i położnych zwiększy się o 300 zł. Dyrekcja zobowiązała się też do zwiększenia dodatku za pracę w święta ze 100 proc. do 150 proc. Ustalono też limit godzin nadliczbowych.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze