Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna jeszcze tego lata

Świat
Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna jeszcze tego lata
Flickr.com/Frontex

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i rządów państw Unii Europejskiej uzgodnili zasady utworzenia europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej, która ma wzmocnić ochronę unijnych granic. To odpowiedź UE na kryzys migracyjny.

Według Komisji Europejskiej Agencja UE ds. Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, powstająca na bazie istniejącej agencji Frontex z siedzibą w Warszawie, zacznie działać jeszcze tego lata. Porozumienie w tej sprawie wypracowano w ciągu zaledwie pół roku od czasu przedstawienia propozycji przez Komisję Europejską.

 

- To pokazuje, że UE jest w stanie działać szybko i zdecydowanie, by stawić czoła wspólnym wyzwaniom - oświadczył w środę szef KE Jean-Claude Juncker.

 

Dodatkowe wsparcie zewnętrznej granicy UE

 

Unijny plan przewiduje, że kraje członkowskie zachowają pełną suwerenność w ochronie swoich granic. Jednak w przypadku problemów, np. w sytuacji znacznego napływu nielegalnych migrantów, uzyskają wsparcie europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej, która będzie mogła być rozmieszczana na odcinkach zewnętrznej granicy UE.

 

Unijna Agencja ds. Straży Granicznej i Przybrzeżnej ma obserwować sytuację na zewnętrznych granicach UE. Będzie ona stale dysponować korpusem 1500 funkcjonariuszy, których udostępnią na jej potrzeby kraje członkowskie.

 

Będzie mogła dokonywać zakupu sprzętu, a także korzystać ze sprzętu zapewnionego przez państwa unijne. Funkcjonariusze agencji mają być rozmieszczani na problematycznym odcinku unijnej granicy w ciągu 10 dni od uzgodnienia planu operacyjnego.

 

Decyzje kwalifikowaną większością

 

Ostateczną decyzję o rozmieszczeniu wspólnej straży granicznej podejmować mają kraje UE kwalifikowaną większością głosów. Interwencja taka będzie możliwa, jeżeli kraj członkowski nie przestrzega zaleceń w sprawie ochrony granicy, albo gdy znaczny napływ migrantów zagraża funkcjonowaniu strefy Schengen. Zanim korpus zostanie rozmieszczony, państwo goszczące i nowa agencja będą musiały uzgodnić plan operacyjny.

 

Jeżeli kraj członkowski, który ma problemy z ochroną granic, odmówi współpracy z agencją, to pozostałe państwa będą mogły podjąć decyzję o tymczasowym przywróceniu kontroli na granicy wewnętrznej w UE.

 

Unijna agencja ma też pomagać krajom w organizowaniu i przeprowadzaniu operacji odsyłania nielegalnych imigrantów do krajów pochodzenia.

 

We wtorek porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej straży granicznej i przybrzeżnej zatwierdzili ambasadorowie państw UE. Na początku lipca będzie nad nim głosować Parlament Europejski.

 

Frontex, PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie