Słowa przysięgi Glapiński zakończył słowami: "Tak mi dopomóż Bóg". W krótkim wystąpieniu po złożeniu przysięgi zapewnił, że jako prezes NBP będzie bronił i przestrzegał niezależności banku centralnego.

 

- Nie będę zapominał o obowiązku wspierania polityki gospodarczej rządu, o ile nie będzie to stać w sprzeczności z zachowaniem stabilnego poziomu cen, który jest podstawowym celem NBP - zadeklarował.

 

Kandydaturę Glapińskiego wysunął prezydent Andrzej Duda. Sejm powołał go na poprzednim posiedzeniu. Za opowiedziało się 284 posłów, przeciw było - 124, a wstrzymało się - 34.

 

Wpływ ewentualnego Brexitu na Polskę - niewielki, poza sytuacją złotego

 

Glapiński zapytany o to jaki, jego zdaniem, będzie miał wpływ ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na sytuację w Polsce, odpowiedział: - Nie biorę tego pod uwagę. Zakładam, że nie wyjdzie. Ściśle gospodarczo dla Polski, nie taki wielki, poza sytuacją złotego. Natomiast polityczny i geopolityczny fatalny, nawet katastrofalny.

 

 

Referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie dalszego członkostwa w UE odbędzie się już w czwartek, 23 czerwca.

 

Prezes NBP był pytany, czy zaproponuje ustawę o przeniesieniu nadzoru bankowego do NBP. - Będę teraz o tym dyskutował z panią premier, z innymi odpowiedzialnymi osobami - zadeklarował.

 

Odpowiadał też na pytanie co powinno znaleźć się w tzw. ustawie frankowej, nad którą pracuje Kancelaria Prezydenta. - Będę coś radził panu prezydentowi - powiedział. Nie chciał mówić o szczegółach.

 

PAP