Eksplozja składu broni w Libii. Są ofiary

Świat
Eksplozja składu broni w Libii. Są ofiary
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay/GooKingSword

Co najmniej 29 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych we wtorek w wyniku eksplozji magazynu broni w Gasr Garabulli (Castelverde) 70 kilometrów na wschód od Trypolisu - podały lokalne władze.

Według tych źródeł uzbrojeni mieszkańcy miasta usiłowali zająć magazyn broni należący do milicji z Misraty, działającej na tym terenie. Wtedy doszło do wielkiej eksplozji. Jej powody nie są znane, ale władze podejrzewają, że arsenał był zaminowany na wypadek próby przejęcia go przez przeciwnika.

 

 

Doszło do tego po starciach mieszkańców miejscowości z milicją z Misraty. Jej bojownicy splądrowali m.in. magazyn żywności w Gasr Garabulli. W odpowiedzi mieszkańcy zaatakowali blokady dróg obsadzone przez bojowników. Starcia trwały przez wiele godzin.

 

Zbrojne milicje w Libii wywodzą się głównie z rebeliantów, którzy w 2011 roku obalili reżim pułkownika Muammara Kadafiego, a potem odmówili złożenia broni. Choć od marca w Trypolisie działa rząd jedności narodowej uznany przez wspólnotę międzynarodową, większa część kraju jest wciąż pogrążona w chaosie. Doprowadził on do tego, że Syrtę, 450 km na wschód od Trypolisu, kontrolują dżihadyści z Państwa Islamskiego. Trzon ofensywy sprzymierzonych z rządem sił zbrojnych, prowadzonej na Syrtę, stanowi milicja z Misraty.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze