Już w czwartek Brytyjczycy zdecydują w referendum, czy Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską (tzw. Brexit). 

 

- Mam ogromną nadzieję, że do tego nie dojdzie. Wartością UE jest spójność, Polacy chcą być w Unii, jesteśmy jej częścią, walczymy o jej jedność, w związku z tym sądzę, że będzie tutaj pozytywny rezultat - ocenił w poniedziałek Morawiecki. Według niego Polacy chcą być w UE, ponieważ są jej częścią. - Walczymy o jej jedność. W związku z tym sądzę, że będzie tutaj pozytywny rezultat - powiedział wicepremier.

 

"Republikański model kapitalistyczny"

 

W lutym premier Beata Szydło podczas szczytu UE ws. Brexitu zgodziła się na porozumienie ws. warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

 

Kompromis przewiduje m.in. możliwości zwalczania nadużyć przy korzystaniu z systemu socjalnego, a także możliwość wprowadzania ograniczeń w dostępie do tego systemu; chodzi m.in. o dodatki na dzieci.

 

Morawiecki dopytywany, czy w razie negatywnego wyniku brytyjskiego referendum, Polsce będzie bliżej do Londynu czy do Berlina, odpowiedział:

 

- Nam jest bliżej gospodarczo przede wszystkim do polskich interesów, to znaczy my nie mamy kopiować modelu rozwoju gospodarczego (...). Mamy dzisiaj 2016 rok, Polskę, która jest na następnym zakręcie transformacji gospodarczej i musimy wypracować nasze własne źródła rozwoju, więc ja bym tutaj nie mówił o modelu niemieckim czy modelu anglosaskim, tylko raczej o republikańskim modelu kapitalistycznym w Polsce, bo tego najbardziej potrzebujemy.

 

Orban w prasie do Brytyjczyków: zostańcie w Unii

 

To kolejny głos członka rządu kraju UE w sprawie ewentualnego opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

 

W poniedziałkowym wydaniu "Daily Mail" ukazała się całostronicowa reklama wykupiona przez węgierskiego premiera Victora Orbana. Zachęca on Brytyjczyków do pozostania w UE: "Decyzja należy do Was, ale chciałbym, żebyście wiedzieli, że Węgry są dumne współpracując z Wami jako członkiem Unii Europejskiej" - napisał w ogłoszeniu.

 

PAP