"Antyislamskie grupy terrorystyczne takfiri (pogardliwe określenie muzułmanina, który oskarża swych współwyznawców o apostazję - red.) w najbliższych dniach planowały serię zamachów bombowych w kilku miejscach na terenie kraju (...). Terroryści zostali aresztowani, skonfiskowano kilka bomb i dużą ilość ładunków wybuchowych" - głosi cytowane przez państwową agencję prasową IRNA oświadczenie resortu.

 

Aresztowano, ale nie wiadomo kogo

 

Jak podała telewizja państwowa, podejrzani są obecnie przesłuchiwani. Nie sprecyzowano, ile osób aresztowano, ani nie podano ich tożsamości.

 

Termin takfiri używany jest przez irańskie władze w odniesieniu do ekstremistycznych sunnickich bojowników Al-Kaidy, Frontu al-Nusra - ramienia Al-Kaidy w Syrii, a także dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) czy radykalnego ugrupowania Dżaisz al-Adl (Armia Sprawiedliwości), które dokonywało zamachów w prowincjach Sistan i Beludżystan na południowym wschodzie Iranu.

 

Iran walczy z IS

 

Iran pomaga zarówno syryjskim, jak i irackim władzom w zwalczaniu IS. Władze w Teheranie ostrzegały przed atakami dżihadystów z IS.

 

W maju minister bezpieczeństwa wewnętrznego i służb specjalnych Mahmud Alawi poinformował, że 20 "ugrupowań terrorystycznych", planujących zdetonować bomby w kraju, zostało zlikwidowanych.

 

PAP