- To wyjątkowa sytuacja, bo w wieloletniej historii warszawskiego Eko Patrolu mieliśmy do czynienia z waranami może 2-3 razy – powiedziała Polsat News rzecznik prasowy warszawskiej straży miejskiej Monika Niżniak.


- W tym przypadku podejrzewam, że podobnie jak w przypadku innych egzotycznych zwierząt, które odławiamy, m.in. agam, kameleonów, węży, niewykluczone, że właściciel w niewłaściwy sposób zabezpieczył terrarium lub w ogóle nie utrzymywał zwierzęcia w terrarium. Zwierzę wykorzystało moment i po prostu uciekło z mieszkania – wyjaśniła rzecznik. Możliwe także, że ktoś pozbył się gada celowo.


Niżniak poinformowała, że zwierzę jest w dobrym stanie. To młody waran stepowy, który jest w trakcie zrzucania skóry.


Warany stepowe występują w naturalnym środowisku w Afryce. Jaszczurki te coraz częściej są również hodowane w prywatnych terrariach.


Straż miejska przypomina, że zgodnie z obowiązującym Regulaminem o utrzymaniu czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy, utrzymujący zwierzęta egzotyczne w lokalach mieszkalnych i użytkowych, zobowiązani są zabezpieczyć te zwierzęta przed wydostaniem się z pomieszczenia lub terenów stanowiących własność prywatną, na tereny przeznaczone do wspólnego użytku. Zwierzęta egzotyczne mogą przebywać na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku, jedynie na uwięzi lub w klatce.

 

Polsat News