"Nigdy więcej Yulin". Protest przeciw chińskiemu festiwalowi psiego mięsa

Polska
"Nigdy więcej Yulin". Protest przeciw chińskiemu festiwalowi psiego mięsa
Polsat News

W Warszawie odbył się protest przeciw przyzwoleniu chińskich władz na torturowanie i mordowanie zwierząt podczas festiwalu kulinarnego w Yulin. Manifestujący przeszli z Placu Zamkowego przed ambasadę Chin, gdzie złożyli petycję w sprawie wprowadzenia zakazu chińskiego święta. W proteście wzięło udział kilkaset osób.

21 czerwca, w dzień przesilenia letniego, w mieście Yulin na południu Chin, odbywa się tradycyjne święto psiego mięsa. Publicznie morduje się kilka tysięcy psów, które często są wyłapywane i porywane właścicielom. W zeszłym roku zginęło 10 tys. psów.


"Czas wyjść poza Facebook w obronie cierpiących i torturowanych zwierząt!  Nasze motto, to kultowe już słowa Johna Deppa:  »Jeśli razi Cię obraz, na którym pokazane jest okrucieństwo wobec zwierząt, to zatrzymaj to okrucieństwo nie obraz«" – napisali na stronie wydarzenia organizatorzy protestu.


Demonstrujący rozumieją, że w niektórych kulturach psie mięso jest przysmakiem, ale nie zgadzają się na sposób, w jaki morduje się te zwierzęta. Psy często są żywcem obdzierane ze skóry i gotowane.


To pierwsza taka demonstracja w Polsce. Od lat sprzeciw wobec chińskiego święta wyrażają ludzie na całym świecie. Organizatorzy polskiej pikiety mają nadzieję, że demonstracja wpłynie na polityków, tym bardziej, że jutro na spotkanie z Andrzejem Dudą do Polski przylatuje prezydent Chin Xi Jinping.

 

PAP, Polsat News

prz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze