- Pomimo upływu 25 lat traktat stanowi nadal trwały fundament, dzięki któremu Niemcy i Polacy, obywatele obu krajów po przyjacielsku codziennie współpracują - zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji. 25. rocznica traktatu jest "powodem do radości" - dodał Steinmeier.

 

Minister odwołał się do twórczości Wisławy Szymborskiej, która w jednym z wierszy wskazała na konieczność budowy po wojnie mostów między narodami. - Polsko-niemiecki Traktat z 1991 roku jest takim mostem, który zbudowaliśmy z wielkim trudem i który ciągle służy nam jako podstawa - podkreślił Steinmeier.

 

Koniec zimnej wojny

 

Kanclerz Helmut Kohl i premier Jan Krzysztof Bielecki podpisali Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy 17 czerwca 1991 roku w Bonn. Wraz z wcześniejszym Traktatem granicznym dokument ten otworzył nowy rozdział w relacjach między obu krajami po zakończeniu zimnej wojny i zjednoczeniu Niemiec.

 

Z okazji jubileuszu w najbliższą środę w Berlinie z udziałem premier Beaty Szydło i kanclerz Angeli Merkel odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.

 

PAP