Piękny gol Hamsika. Słowacy dwukrotnie skarcili Rosjan

PAP/EPA/LAURENT DUBRULE

Słowacy wygrali w Lille z Rosją 2:1 (2:0) w swoim drugim meczu fazy grupowej Euro 2016. Gole dla Słowaków strzelili Vladimir Weiss i Marek Hamsik. Bramkę dla Rosjan w 80 minucie zdobył Głuszakow.

Zanim piłkarze Rosji i Słowacji dotarli na stadion w Lille, przybyli tam kibice obydwu zespołów. Na szczęście ich przedmeczowy przemarsz przez miasto odbył się bez incydentów i naruszania porządku. Porządku zabrakło za to na boisku. Oglądaliśmy rwane akcji, niedokładne dośrodkowania, bezproduktywne dryblingi, strzały na wiwat i tym podobne atrakcje, urozmaicane - od czasu do czasu offsajdami, względnie faulami. Trudno było uwierzyć, że tak tak kiepsko potrafią grac finaliści europejskiego czempionatu.

Dopiero ostatni kwadrans pierwszej połowy zatarł złe wrażenie. W 28 minucie serca Rosjan zabiły mocniej. Po strzale z dystansu Fiodora Smołowa futbolówka przetoczyła się blisko słupka. Chwile później ten sam gracz, razem z Artiomem Dziubą, nie umiał zakończyć szybkiego kontrataku. W odpowiedzi Vladimir Weiss - po dalekiej wrzutce w pole karne Marka Hamsika - przechytrzył Smolnikowa oraz Bierezuckiego i bez kłopotu wygrał pojedynek z Igorem Akinfiejewem. Prowadzenie podbudowało Słowaków. Z łatwością rozbijali anemiczne ataki przeciwników. A tuż przed przerwą - po krótko rozegranym rzucie rożnym - podwyższyli rezultat. Piłka silnie kopnięta przez Hamsika ugrzęzła w siatce odbiwszy się uprzednio od słupka. I był to piękny gol. A Hamsik został okrzyknięty piłkarzem meczu.

W 80. minucie Denis Głuszakow, obudził nadzieję w Rosjanach. Po dośrodkowaniu Olega Szatowa głową pokonał słowackiego bramkarza. na remis Rosjanom zabrakło juz czasu.

Grupa B: Rosja - Słowacja 1:2 (0:2).

Bramki: 0:1 Vladimir Weiss (32), 0:2 Marek Hamsik (45), 1:2 Denis Głuszakow (80-głową).

Żółta kartka - Słowacja: Jan Durica.

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia).

Rosja: Igor Akinfiejew - Igor Smolnikow, Aleksiej Bierezucki, Siergiej Ignaszewicz, Georgij Szczennikow - Roman Neustaedter (46. Denis Głuszakow), Aleksandr Gołowin (46. Paweł Mamajew), Aleksandr Kokorin (75. Roman Szirokow), Fiodor Smołow, Oleg Szatow - Artiom Dziuba.

Słowacja: Matus Kozacik - Peter Pekarik, Martin Skrtel, Jan Durica, Tomas Hubocan - Juraj Kucka, Viktor Pecovsky, Marek Hamsik, Robert Mak (80. Michal Duris), Vladimir Weiss (72. Dusan Svento) - Ondrej Duda (67. Adam Nemec).