To przede wszystkim sondaże pracowni YouGov, które przeprowadzono na zlecenie dziennika "The Times", wskazują na wyraźny wzrost liczby Brytyjczyków opowiadających się za Brexitem.

 

Jeszcze w sobotę różnica między zwolennikami i przeciwnikami Brexitu wynosiła 1 proc. na korzyść tych pierwszych. W kolejnym sondażu - opublikowanym przez "The Times" w poniedziałek - proporcje są już inne.

 

A mianowicie - 46 proc. ankietowanych zamierza głosować za opuszczeniem UE, a za pozostaniem we wspólnocie 39 proc. ankietowanych.

 

"Daily Telegraph": 49 - 48, "Guardian": 53 - 47

 

Sondaż ORB przygotowany na zlecenie dziennika "Daily Telegraph" przynosi szacunki bliższe sobotniej ankiecie z "The Times". Według ORB za wyjściem z UE będzie głosować 49 proc., a za kontynuacją członkostwa - 48 proc. ankietowanych.

 

Z opublikowanych również w poniedziałek sondaży zrealizowanych telefonicznie oraz on-line dla "Guardiana" wynika, że 53 proc. respondentów opowiada się za Brexitem, a 47 proc. jest przeciw opuszczeniu Unii. Obydwa sondaże, telefoniczny i internetowy, przeprowadziła na zlecenie brytyjskiego dziennika firma ICM.

 

Największy brytyjski tabloid "The Sun" opublikował w poniedziałek apel o głosowanie za bezzwłocznym opuszczeniem UE. W artykule wstępnym napisano: "to jest ostatnia szansa, aby uwolnić się spod jarzma antydemokratycznej brukselskiej machiny".

 

PAP