- To klasyczny model kurtki motocyklowej, której wzór powstał w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 60-tych ubiegłego wieku. Zwykle takie kurtki są czarne, ta została specjalnie dla papieża zrobiona z białej skóry - powiedział Tarańczuk.


- Problem był ze zmierzeniem. Z chęcią bym pojechał i papieża zmierzył, ale nie było to niestety możliwe. Dostałem wymiary i mogłem przystąpić do pracy - opowiadał.


"Robiliśmy wszystko extra"


Proces wykonania kurtki motocyklowej trwa około ośmiu godzin. W tym wypadku zajęło to więcej czasu. - Robiliśmy wszystko extra. Kupiliśmy specjalnie dobraną skórę, wszystkie czynności wykonywane były wyjątkowo starannie, żeby się nie pomylić. Ja sam jestem motocyklistą, wiem, że papież Franciszek jeździł na motorze - dodał Tarańczuk.


Motocykliści z całej Polski wyruszą z Krakowa na pielgrzymkę do Watykanu 18 czerwca. Cztery dni później na placu św. Piotra spotkają się z papieżem Franciszkiem, któremu podarują białą kurtkę oraz kask.


W wyprawie pod hasłem "Iskra miłosierdzia" uczestniczyć będzie 300 motocyklistów i ich pasażerowie. Wyjazd poprzedzi msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.


"Iskra miłosierdzia"


Z Krakowa motocykliści wyruszą kolumną, później ze względów bezpieczeństwa będą jechać w dziesięcioosobowych grupach. Do pokonania mają ok. 1600 km. Trasa wiedzie przez Słowację, Austrię i Niemcy. Na noclegi motocykliści zatrzymywać się będą w parafiach i klasztorach.


- Rajd odbywa się pod hasłem "Iskra miłosierdzia", bo z Krakowa ta iskra wyszła w świat. Poprzez pielgrzymkę motocyklistów ma ona symbolicznie dotrzeć do Watykanu - powiedziała w marcu na spotkaniu z dziennikarzami koordynator projektu, Joanna Stożek.


Dodała, że w drodze prowadzone będą rekolekcje dla motocyklistów.


"Trzeba też przygotować serce"


Jak podkreśla pomysłodawca pielgrzymki, a jednocześnie dyrektor Departamentu Komunikacji ŚDM, ks. Adam Parszywka, przygotowania duchowe są ważne, "bo nie chodzi tylko o to, żeby zrobić raban, ale trzeba też przygotować serce".


Rejestracja chętnych do udziału w pielgrzymce prowadzona jest na stronie (rajd.krakow2016.com). Mogą jej dokonać grupy minimum dziesięcioosobowe z wyznaczonym liderem. Uczestnicy będą mieć zapewniony nocleg, wyżywienie oraz opiekę medyczną i pomoc techniczną w razie awarii motocykli, dlatego każdy zainteresowany uczestnictwem w wyjeździe będzie musiał wpłacić składkę, z której zostanie pokryta część kosztów.


Organizatorami pielgrzymki motocyklowej są: Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016, Salezjański Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu oraz województwo małopolskie.

 

PAP