Belgowie odbili się od włoskiej ściany. Poniedziałkowy hit dla "Squadra Azzurra"

PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Belgowie przegrali z Włochami 0:2 (0:1) w meczu grupy E mistrzostw Europy. Bramki zdobywali: w 32 minucie Emanuele Giaccherini a w doliczonym czasie gry Belgów dobił w Graziano Pelle (90+2), który uderzeniem z półwoleja pokonał Thibauta Courtoisa.

Zapowiadany jako hitowy pojedynek Belgów z Włochami rozczarował, choć nie brakowało szybkości, niespodziewanych zwrotów akcji i świetnych zagrań.

Rozczarowali zwłaszcza Belgowie, którzy pod włoską bramką tracili cały swój impet. De Bruyne, Lukaku, Fellaini, Witsel i wreszcie słaby dziś Hazard razili bezradnością odbijając się od włoskiej obrony. Przez pierwsze blisko półgodziny żadna z drużyn nie stworzyła sobie dogodnej okazji do zdobycia bramki. Inicjatywa należała do Belgów, którzy dłużej utrzymywali się przy piłce, ale Włosi doskonale neutralizowali ich dwóch najbardziej kreatywnych zawodników - Edena Hazarda i Kevina de Bruyne.

Belgowie, zajmujący w rankingu FIFA drugie miejsce, przystępowali do gry w roli faworytów, ale nie potrafili przełamać znakomitej obrony "Azzurrich". Pewnym punktem drużyny włoskiej był doświadczony bramkarz Gianluigi Buffon. Pierwszego gola w 32. minucie strzelił Emanuele Giaccherini, a wynik w 92. ustalił Graziano Pelle.

Skromne prowadzenie Włochów do końca wisiało na włosku, bo Belgowie w końcówce groźniej atakowali. Kilka minut po rozpoczęciu drugiej połowy okazję miał Romelu Lukaku, ale w sytuacji sam na sam nie trafił w światło bramki. Po chwili Belgów mógł skarcić Graziano Pelle, lecz tym razem Thibaut Courtois obronił ręką. Na "Czerwonych Diabłach" niewykorzystane sytuacje zemściły się w doliczonym czasie gry, kiedy mocnym strzałem w półwoleja do bramki trafił Graziano Pelle. Courtois, był bezradny.

Grupa E: Belgia - Włochy 0:2 (0:1).

Bramki: 0:1 Emanuele Giaccherini (32), 0:2 Graziano Pelle (90+2).

Żółta kartka - Belgia: Jan Vertonghen. Włochy: Giorgio Chiellini, Eder, Leonardo Bonucci, Thiago Motta.

Sędzia: Mark Clattenburg (Anglia).

Belgia: Thibaut Courtois - Laurent Ciman (75. Yannick Carrasco), Toby Alderweireld, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen - Axel Witsel, Radja Nainggolan (62. Dries Mertens), Marouane Fellaini, Eden Hazard, Kevin De Bruyne - Romelu Lukaku (73. Divock Origi).

Włochy: Gianluigi Buffon - Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini - Antonio Candreva, Marco Parolo, Daniele De Rossi (78. Thiago Motta), Emanuele Giaccherini, Matteo Darmian (58. Mattia De Sciglio) - Graziano Pelle, Eder (75. Ciro Immobile).

We wcześniejszym meczu grupy E Irlandia zremisowała ze Szwecją 1:1. W piątek z drużyną "Trzech Koron" zagrają Włosi, a dzień później Belgowie z Irlandią.