Szef Stowarzyszenia "Stop bankowemu bezprawiu" (SBB) Maciej Pawlicki podkreślał podczas wiecu, że banki wciąż łamią polskie prawo. - Państwo polskie nadal nie jest w stanie poradzić sobie z łamaniem prawa przez »banksterów« i dlatego mamy dość" - powiedział.

 

Ocenił jednak, że nadzieją dla frankowiczów jest ustawa, nad którą pracują eksperci z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

- Bardzo na to liczymy, że prezydent tę ustawę, jakakolwiek ona nie będzie, złoży, w tym miesiącu, po 10 miesiącach pracy, i że praca nad tą ustawą zacznie się na jesieni, a być może jeszcze w lipcu zacznie się w parlamencie - dodał szef Stowarzyszenia.

 

Przekonywał, że ustawa ta "jest absolutnie kluczowa dla rozwoju Polski". - Bardzo piękny i słuszny plan Morawieckiego nie ma szans się powieść, jeśli będzie zbudowany na bankowym bezprawiu. Od tej ustawy musi się zacząć plan Morawieckiego - zaznaczył Pawlicki.

 

Przypomniał też koncepcję programu "1000+ - banki dla gospodarki", którą przedstawiciele Stowarzyszenia zaprezentowali podczas czwartkowej debaty pt: "Bezpieczne rozwiązanie problemu kredytów walutowych" zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta. Jak powiedział Pawlicki, chodzi o to, by banki oddawały "nielegalnie zagarnięte pieniądze".

 

- Będziemy wpłacać do banku raty takie same, ale bank będzie nielegalną część oddawał do funduszu państwowego, a ten fundusz będzie oddawał ją nam. Krótko mówiąc - nasze raty będą prawdziwe, uczciwe, czyli według kursu z dnia podpisania umowy, a cała część nielegalna będzie nam zwrócona. To jest przeciętnie 1000 zł na jeden kredyt. Te pieniądze wrócą do polskiej gospodarki i napędzać ją będą tak samo jak 500 plus - podkreślił szef Stowarzyszenia "Stop bankowemu bezprawiu".

 

Zapowiedział, że jeśli do 25 października Sejm nie uchwali ustawy w sprawie pomocy dla frankowiczów, stowarzyszenie rozpocznie akcję "zero haraczu". - Wszyscy ci, którzy są klientami banków, którzy mają sądownie stwierdzone w umowach klauzule nielegalne, zostaną przez nas wezwani do zaprzestania spłacania nielegalnych kredytów - wyjaśnił Pawlicki.

 

W czasie wiecu frankowicze dokonali symbolicznego "wtrącenia bankstera do więzienia" - w specjalnie przygotowanej drewnianej klatce zamknięty został mężczyzna w czarnym fraku i cylindrze, mający symbolizować chciwego prezesa banku. Uczestnicy zgromadzenia mieli też ze sobą czarną trumnę z napisem "stop banksterom" oraz drewnianą szubienicę, na której wisiał symbol franka szwajcarskiego "CHF".

 

Demonstrujący wznosili hasła: "stop bezprawiu bankowemu!", "widziały gały, co wciskały!", "złodzieje". Na transparentach widniało m.in. "mamy dość", "dość bankowego niewolnictwa", "banki państwo w państwie", "uwaga bankowa trucizna", "prezydenckie obiecałeś".

 

W sobotę rano, jeszcze przed manifestacją zorganizowaną przez SBB, przed siedzibą PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zebrała się grupa około 30 działaczy innego ze stowarzyszeń wspierających frankowiczów, "Lichfa". Tam również przywieziona została trumna z napisem "stop banksterom" i drewniana szubienica z symbolicznie "powieszonym" frankiem szwajcarskim.

 

- Od roku non stop mamią nas różnymi ustawami - co jakiś czas pokazują nam nowe propozycje. My nie jesteśmy za tym, my chcemy radykalnych zmian w prawie bankowym, przede wszystkim uczyć kultury bankowości - mówił jeden z demonstrujących. Według niego, frank powinien kosztować 1,5 złotego. - Chcemy franków po złoty pięćdziesiąt, chcemy prawa i sprawiedliwości - wzywał działacz "Lichfy". Zgromadzeni skandowali hasła: "Jarosław, franka zbaw", "My żądamy dobrej zmiany, kursu franka do wymiany".

 

Zespół ekspertów Kancelarii Prezydenta w przedstawionych we wtorek założeniach ustawy dot. frankowiczów zarekomendował m.in. takie rozwiązania: zwrot części spreadów, cztery warianty "kursu sprawiedliwego" - do wyboru przez kredytobiorcę, przewalutowanie kredytu po obecnym kursie, a nawet zwrot nieruchomości.

 

PAP