Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie, niemal połowa jest go w ludzkiej skórze i w przestrzeni międzykomórkowej. U dorosłego człowieka jest go ok. 15 g, z czego 5 g zużywamy w ciągu doby. Zmniejszenie się tej ilości wraz z wiekiem skutkuje znacznym ograniczeniem elastyczności i napięcia skóry. 

 

Jego główną właściwością jest zastępowanie zniszczonych tkanek nowymi komórkami. Popularność kwasu hialuronowego w kosmetologii wynika z jego dużej skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w utrzymaniu jędrności i elastyczności skóry. Związek ten jest hipoalergiczny i doskonale wiąże wodę, nie rozszerzając jednocześnie naczyń krwionośnych skóry.

 

Przyspiesza czas gojenia

 

Skoro hialuronian wpływa na proces różnicowania się komórek naskórka i przyczynia się do  rozwoju naczyń krwionośnych, dlaczego nie wykorzystać tych właściwości u pacjentów z trudno gojącymi się ranami? Postanowili to zrobić naukowcy z New Jersey.

 

W badaniu przeprowadzonym na próbie 599 chorych z ranami przewlekłymi w obrębie kończyn dolnych (owrzodzenia żylne, cukrzycowe, oparzenia) zastosowali opatrunki z wykorzystaniem preparatów z kwasem hialuronowym. W grupie kontrolnej wykorzystali opatrunki bez hialuronianu lub placebo.

 

Po upływie 3–8 tygodni badacze zauważyli zmniejszenie powierzchni rany w grupie chorych z owrzodzeniami żylnymi oraz skrócenie czasu do pokrycia rany przeszczepem i wygojenia. W grupie chorych z ranami oparzeniowymi odnotowano skrócenie czasu do wygojenia rany w porównaniu z placebo. Natomiast u chorych z cukrzycowymi owrzodzeniami powierzchni podeszwowej lub grzbietowej stopy - szybsze gojenie owrzodzenia.

 

Wound Repair Regeneration