Zatytułowana "Witamy we Francji" ceremonia otwarcia trwała około 15 minut i toczyła się w rytm największych utworów paryżanina Davida Guetty. To światowej sławy DJ i producent muzyczny.

 

Mistrzostwa Europy to trzecia sportowa impreza w świecie, po igrzyskach olimpijskich i futbolowym mundialu. Do tej pory odbyło się 14 edycji turnieju. Najbardziej utytułowani są Niemcy i Hiszpanie, którzy triumfowali po trzy razy. Ci drudzy byli najlepsi w dwóch ostatnich turniejach, w tym cztery lata temu w Polsce i na Ukrainie.

 

Euro zagości w dziewięciu miastach, na 10 stadionach. 24 drużyny zagrają 51 meczów. Finał odbędzie się 10 lipca na Stade de France w podparyskim Saint-Denis, największej i głównej arenie turnieju.

 

Miasta-gospodarze Euro to: Paryż (z dwoma stadionami), Marsylia, Nicea, Tuluza, Lens, St. Etienne, Bordeaux, Lyon i Lille.

 

Europejska federacja na nagrody finansowe przeznaczy 301 mln euro, czyli o 105 mln więcej niż przed czterema laty, kiedy impreza odbywała się w Polsce i na Ukrainie. Biało-czerwoni pierwszy mecz rozegrają w niedzielę o godzinie 18:00 z Irlandią Północną.

 

PAP