Austriacka i niemiecka prawica zacieśniają więzi. Przygotowują front antyunijny

Świat
Austriacka i niemiecka prawica zacieśniają więzi. Przygotowują front antyunijny
Flickr/MPD01605/CC BY-SA 2.0

Szefowie prawicowych ugrupowań z Austrii i Niemiec - Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Heinz-Christian Strache i Alternatywy dla Niemiec (AfD) Frauke Petry - zapowiedzieli w piątek stymulowanie "krytycznego wobec UE" ruchu w Europie. Partie te zamierzają też połączyć swe siły w Parlamencie Europejskim.

- Chcemy wspólnie wznieść się na nowe polityczne wyżyny - obwieściła Petry podczas spotkania ze Strachem na Zugspitze, najwyższym szczycie górskim w Niemczech, w Alpach Bawarskich na granicy niemiecko-austriackiej.

 

Strache zapewnił, że chce pomóc Petry w tym, by "również w Niemczech umocniła się partia wolnościowa". FPOe i AfD zapowiedziały tworzenie wspólnych grup roboczych; pierwsza taka grupa ma się zajmować problematyką waluty europejskiej.

 

Koncentracja na transparentności wyborów

 

Agencja dpa odnotowuje, że prawicowi populiści są w Austrii znacznie silniejsi niż AfD w Niemczech. Podczas wyborów prezydenckich w Austrii kandydat FPOe Norbert Hofer tylko nieznacznie przegrał 22 maja w drugiej turze z popieranym przez Zielonych Alexandrem Van der Bellenem.

 

Strache zaskarżył wyniki wyborów prezydenckich w Trybunale Konstytucyjnym, wskazując na "niezliczoną liczbę nieprawidłowości i niedociągnięć", które według niego wpłynęły na rezultat głosowania.

 

Petry ogłosiła, że AfD będzie w Niemczech zwracała szczególną uwagę na transparentność wyborów. Szefowa AfD twierdzi, że w przeszłości dochodziło do wielu nieprawidłowości.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze