Włamanie do kościoła w Iłży miało miejsce w ubiegłym roku. Oskar B. po dostaniu się do zabytkowej świątyni pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej miał, zdaniem prokuratury, nie tylko dopuścić się obrazy uczuć religijnych innych osób, ale także uszkodzić dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Chodzi o zabytkowe wyposażenie wnętrza kościoła, które mężczyzna zniszczył.

 

Darł, malował i kreślił satanistyczne znaki


Skazany po włamaniu do kościoła rozdarł płótno obrazu Matki Bożej Śnieżnej stanowiącego część zabytkowego ołtarza głównego, którego wartość strat oszacowano na 4440 zł. 

 

Mężczyzna pociął ponadto obraz Świętej Rozalii stanowiącego część zabytkowego ołtarza bocznego (straty to 2298 zł), połamał zabytkowy krucyfiks procesyjny z figurką Chrystusa (straty wyniosły w tym przypadku 1104 zł), a także nakreślił znaki i emblematy satanistyczne na ścianach wewnętrznych kościoła oraz na obrazach w ołtarzu głównym i bocznym.

 

Na koniec ukradł ryngraf


Prokuratura zarzuciła 18-letniemu sprawcy profanacji także kradzież ryngrafu z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem o wartości 100 zł.


KAI